Růst průměrné mzdy zvedá měsíční odvody na pojištění

České firmy a podnikatelé se musí letos připravit na několik změn. Vedle další fáze elektronické evidence tržeb musí počítat i s tím, že se mění minimální a průměrná mzda, a tím pádem rostou zálohy na sociální a zdravotní pojištění.

Video Události
video

Události ČT: České firmy a podnikatele čekají letos změny

Podnikatelé se v loňském roce museli vypořádat s několika novinkami. Hned od začátku roku začalo platit kontrolní hlášení, které plátci DPH musejí posílat minimálně čtvrtletně.

Krátce před koncem roku pak odstartoval projekt elektronické evidence, jehož plné spuštění se protáhne až do roku 2018. Od letošního března se ale této evidenci nevyhnou lidé v maloobchodu a velkoobchodu.

Od nového roku se také navyšuje minimální mzda, takže si lidé nyní vydělají nejméně 11 tisíc korun. Roste i průměrná mzda a tím stoupají měsíční odvody na sociální a zdravotní pojištění.

Výše minimálních záloh pro rok 2017 činí 1906 korun na zdravotní pojištění a 2061 korun na sociální pojištění. Obě částky se tak zvyšují o více než osmdesát korun.

Účty zdravotních pojišťoven se stěhují do ČNB

Nejpozději do 10. února pak zruší zdravotní pojišťovny účty u komerčních bank a nově budou u České národní banky. Znamená to, že si podnikatelé budou muset znovu nastavit všechny příkazy.

„S tím jsou spojené všechny kontroly od dalších státních institucí - ČOI, živnostenské úřady, které kontrolují, jestli jste to všechno nastavili správně,“ podotkla majitelka prodejny s delikatesami Olympia Martina Hanušová.