Tuzemský průmysl zrychluje, podmínky byly v prosinci nejlepší za posledních 9 měsíců

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v prosinci zlepšily. Po listopadovém propadu na 52,2 bodu se index nákupních manažerů v průmyslu (PMI) vyšplhal na silných 53,8 bodu a podle analytiků tak předčil očekávání trhu a vrací se k slušným hodnotám z první poloviny předešlého roku. Podobně jako německé indikátory důvěry, které v posledním měsíci loňského roku také posílily.

V českém průmyslovém sektoru v prosinci přibylo nových zakázek a rostla i výroba, zvýšila se zaměstnanost, ale posilují také inflační tlaky. Tempo tvorby pracovních příležitostí bylo podle výzkumu společnosti Markit dokonce nejrychlejší od února loňského roku.

Ekonomická aktivita nejenom v Česku, ale i v Německu a dalších středoevropských zemích ke konci roku zrychlovala. Po zklamání, které přineslo třetí čtvrtletí, bychom se tak v posledním kvartále loňského roku měli dočkat vyššího růstu HDP ve všech zemích regionu a slušná ekonomická dynamika by se měla přenést i do začátku letošního roku.
Viktor Zeisel
ekonom Komerční banky

Indikátor PMI v tuzemské ekonomice se tak ke konci roku dostal na svou nejvyšší úroveň za posledních devět měsíců. „To je na závěr roku pozitivní zpráva, jelikož tuzemský PMI v posledních měsících zaostával za očekáváním a jak za indikátory důvěry z tuzemského průmyslu, tak i vývojem PMI v zahraničí, zejména v Německu. Jeho tamní prosincový růst na 55,5 bodu představuje nejvyšší hodnotu za poslední tři roky. Podmínky v německém průmyslu se tak v posledním čtvrtletí roku 2016 zlepšily, což by mělo následně podporovat i tuzemskou průmyslovou výrobu,“ říká hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Šetření Markit rovněž potvrzuje zesílení inflačních tlaků ve výrobě, což se také postupně přenese i do růstu spotřebitelských cen. „Ty se již v prosinci dostanou téměř na úroveň 2 % cíle ČNB, což centrální bance dle našeho názoru umožní ukončit kurzový závazek v průběhu druhého čtvrtletí letošního roku,“ dodává Seidler.

Výroba
Zdroj: ČT24

Průzkum za prosinec dále ukazuje, že ačkoliv se zrychlil růst výroby i nových objednávek, dynamika růstu průmyslových objednávek zůstává pod dlouhodobým průměrem, což je dáno jen pozvolným růstem na straně exportních objednávek.

„Právě vývoj objednávek naznačuje, že ačkoliv aktivita v tuzemském průmyslu dle všeho poroste i v dalších měsících, tak případné zrychlování tohoto růstu bude spíše jen postupné. Nicméně, podíváme-li se na globální kontext, tedy zejména na příznivé zprávy z průmyslu v eurozóně, tak lze doufat, že tuzemský zpracovatelský průmysl začne hlásit rychlejší růst exportních objednávek,“ říká hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Za celý rok 2016 činil dle odhadů Jáče růst tuzemské průmyslové výroby 2,9 procenta. „Pro rok 2017 pak očekávám celoroční růst výroby okolo 3 procent s tím, že ve druhém pololetí by se mělo dostavit zrychlení tempa růstu průmyslové výroby,“ dodává Jáč.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
před 6 mminutami

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
před 44 mminutami

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
před 4 hhodinami

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
před 8 hhodinami

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
před 15 hhodinami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánovčera v 21:32

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánovčera v 09:57

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
14. 7. 2025
Načítání...