Důvěra v českou ekonomiku v prosinci mírně klesla, spotřebitelé ji ale neztrácejí

Důvěra v českou ekonomiku se v závěru roku meziměsíčně mírně snížila. V prosinci klesla o 0,2 bodu na 99,1 bodu, přičemž v předchozích pěti měsících rostla a v listopadu byla dokonce nejvyšší od května 2008. Výsledek táhnou dolů hlavně podnikatelé, mezi nimiž se od listopadu důvěra snížila o 0,4 bodu, zatímco u spotřebitelů se naopak zvýšila o 0,8 bodu.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Indikátor důvěry podnikatelů v prosinci dosáhl úrovně 97,1 bodu, u spotřebitelů činil 108,7 bodu. Ukazují to údaje Českého statistického úřadu. Podle zjištění statistiků se mezi spotřebiteli snížily obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. Obavy z vlastní finanční situace, ze zvýšení nezaměstnanosti a z růstu cen se téměř nezměnily a úmysl spotřebitelů spořit se v porovnání s listopadem mírně snížil.

„Letošní rekordní zaměstnanost a rychlý růst mezd se pozitivně projevuje na náladě domácností.“

Jan Vejmělek

hlavní ekonom Komerční banky

„Důvěra spotřebitelů zůstává na historických maximech. Obavy ze ztráty zaměstnání jsou nízké. Tím jsou mzdy tlačeny nahoru, k čemuž přispívá i vláda zvyšováním minimální mzdy. Po delší době zaznamenáváme snížení obezřetnosti domácností, které hodlají i méně spořit,“ uvedla analytička České bankovní asociace Eva Zamrazilová. Zvyšující se inflaci domácnosti zatím nezaznamenaly. Ochota domácností utrácet podle ní zjevně potáhne hospodářství i v roce 2017.

Meziročně je důvěra nižší jenom ve stavebnictví

V průmyslu důvěra mezi firmami proti listopadu klesla o 0,3 bodu na 98,7 bodu, ve stavebnictví se snížila o 4,1 bodu na 75 bodů a v obchodu spadla o 1,1 bodu na 100,1 bodu. Pouze ve vybraných odvětvích služeb, včetně bankovního sektoru, se důvěra mezi podnikateli meziměsíčně nezměnila a zůstala na 97,7 bodu. Proti loňskému prosinci je důvěra u podnikatelů ve zmíněných odvětvích vyšší s výjimkou stavebnictví, kde klesla.

„Stavebnictví trpí nedostatkem projektů financovaných z veřejných peněz, což se projevuje v meziročně nižší důvěře v tomto sektoru,“ podotkl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

„Navzdory mírnému snížení podnikatelské důvěry tak lze konstatovat, že i v závěru roku se nálada v české ekonomice držela vysoko. Ve výhledu na rok 2017 zůstává otázkou vývoj vnějšího prostředí, tedy hospodářský růst v západní Evropě, kde se mohou začít projevovat nejistoty spojené s brexitem.“

Radomír Jáč

hlavní ekonom Generali Investments

V průmyslu se hodnocení současné celkové ekonomické situace respondentů téměř nezměnilo, stejně jako hodnocení současné celkové i zahraniční poptávky, podle respondentů zůstaly i zásoby hotových výrobků stejné. Firmy očekávají pro příští tři měsíce mírné snížení tempa růstu výrobní činnosti a neměnnost zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců se téměř nezměnila, pro období příštích šesti měsíců se mírně zvýšila.

V případě průmyslu stojí za zmínku, že hodnocení celkové současné poptávky se dostalo na nejvyšší úroveň od loňského března, což je pozitivní signál, komentoval čísla hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč. Tuzemský průmysl by měl profitovat ze zlepšující se situace v průmyslu v eurozóně. Zlepšení situace jak v průmyslu eurozóny jako celku, tak v Německu, bylo signalizováno nedávno zveřejněnými průzkumy (indikátory PMI a Ifo), dodal.