Do světa půjček vstupují nová pravidla. Zvyšují ochranu dlužníků

Posílit ochranu spotřebitelů na finančním trhu a zpřehlednit úvěrový trh - to byl měl zákon o spotřebitelském úvěru, který začíná od čtvrtka platit. K hlavním změnám patří, že půjčku už nedostane každý.

Společnosti, které peníze půjčují, si každého budou muset pořádně prověřit. Doložení příjmu tak bude samozřejmostí.

Nemělo by se tak už stávat třeba to, co zažila paní Zdena. Dvě společnosti jí úvěr nedaly. Třetí ale ano. Nechtěli zde po ní ani potvrzení o příjmu. Třikrát splátku zaplatila, po čtvrté už ale na ni neměla. Postupně se dostala do situace, kdy dluží 20 tisíc korun. 

Kdy může být smlouva neplatná

Když firma svého klienta pořádně neprověří a půjčí mu víc, než je schopen splácet, smlouva může být neplatná. Dlužník pak zaplatí jen to, co si půjčil. Bez úroků.

Mění se i pokuty. Sankce budou mít nově „strop“. To má zabránit hlavně tomu, aby se lidé tolik nedostávali do dluhových pastí. Pokuta z prodlení nesmí přesáhnout desetinu procenta za den. A součet všech sankcí 50 procent výše půjčky. 

Neblahé zkušenosti s pokutami má paní Věra. Nestihla totiž splatit včas čtyřtisícovou půjčku. Během týden dostala upomínku, že dluží tisíc korun za nesplacení v termínu. Dluh tak po čase narostl na dvojnásobek toho, co si půjčila.

6 minut
Změna pravidel pro dlužníky i půjčující
Zdroj: ČT24

Rozhodci končí

Důležitou změnou je také to, že o sporných případech bude vždy rozhodovat soud, nikoliv rozhodčí soudy jako dosud. 

Dosavadní tzv. rozhodci dosud rozhodovali mimosoudně o tom, co s člověkem, který nesplácí. Často v neprospěch dlužníků. Sankce a rozhodčí doložky pak mnohdy dluh navyšovaly.

A tak mohlo dojít například k tomu, že když si jedna dlužnice vzala několik půjček celkem za několik desítek tisíc korun, dluží nyní přes 600 tisíc korun. 

Nový zákon o spotřebitelském úvěru ovlivní i trh s hypotékami, které momentálně zdražují. Nejvýraznější změna? Možnost předčasně splatit čtvrtinu půjčené částky jednou ročně - vždycky měsíc před datem uzavření smlouvy. Další novinkou je to, že pokud klient nezvládá závazek splácet, nesmí banka poslat nemovitost okamžitě do dražby. Majitel má půl roku na to, aby ji sám prodal za tržní cenu.

2 minuty
Hypotéky a nový zákon
Zdroj: ČT24

Vánoce přicházejí, lidé si půjčují na dárky

V předvánočních nákupech jde hodně na odbyt nejrůznější elektronické zboží. Například v Alze stoupají prodeje až na pětinásobek. Na splátky si zde nyní pořizuje dárky dvakrát více lidí než obvykle. Stoupá i zájem o klasické spotřebitelské úvěry. 

Průměrně se takové úvěry úročí deseti a půl procenty. Před půjčením peněz na dárky by si lidé měli podle odborníků zkontrolovat nejen celkové náklady půjčky, ale i to, jak si splátky rozložili a jestli je budou zvládat. 

Hodně lidé také využívá kreditních karet. Aby to bylo výhodně, musí však peníze splatit ještě v bezúročném období. Jinak úrok vystoupá v průměru až na téměř 21 procent. 

„Dozvuky Vánoc pozorujeme během celého dalšího roku. Může se to projevit až po řadě měsíců, že lidé přestanou být schopni splácet,“ uvedl právník neziskové organizace Člověk v tísni Daniel Hůle. 

  • Podle průzkumů si lidé před Vánocemi půjčují hlavně na nábytek, elektroniku a domácí spotřebiče. 
  • Na dárky si půjčuje každý desátý Čech. V průměru skoro osm tisíc. Daleko častěji se před Vánocemi zadlužují muži než ženy. 
  • Z pohledu věku vedou mladí lidé do 26 let. Skoro třetina z nich si půjčila víc než deset tisíc korun. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 6 hhodinami

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
včeraAktualizovánovčera v 11:09

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
12. 5. 2025

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
11. 5. 2025

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
11. 5. 2025
Načítání...