Maďarsko řeší nedostatek pracovníků. Zvýší minimální mzdu a sníží daň

V Maďarsku se v příštích dvou letech výrazně zvýší minimální mzda, naopak daň ze mzdy se sníží. Dohodla se na tom vláda a zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců, oznámil v úterý ministr hospodářství Mihály Varga. Minimální mzda nekvalifikovaných zaměstnanců se v příštím roce zvýší o 15 procent z letošních 111 tisíc forintů (9740 korun) měsíčně a v roce 2018 vzroste o dalších osm procent.

Maďarský premiér Viktor Orbán
Zdroj: REUTERS Autor: Lazslo Balogh

Minimální mzda zaměstnanců s alespoň středoškolským vzděláním se příští rok zvýší dokonce o 25 procent a v dalším roce o 12 procent. Sazba daně ze mzdy v příštím roce naopak o pět procentních bodů klesne a v roce 2018 bude nižší o další dva procentní body, uvedla agentura MTI.

Oznámené kroky by měly Maďarsku pomoci řešit potíže s nedostatkem pracovních sil. Varga již dříve uvedl, že vláda vypracovala šestiletý program výrazného zvyšování mezd v soukromém sektoru a snižování odvodů z objemu mezd. 

Podle průzkumu personální společnosti ManpowerGroup není více než polovina podniků v Maďarsku kvůli nedostatku pracovníků schopna zaplnit volná pracovní místa. Na problémy s nedostatkem zaměstnanců si v poslední době firmy stěžují také v dalších východoevropských zemích, včetně České republiky.

Česká vláda v říjnu rozhodla, že minimální mzda se v Česku od ledna zvýší na 11 tisíc korun měsíčně. Nyní je minimální mzda stanovena na 9900 korun měsíčně.

Maďarská vláda se také minulý týden rozhodla snížit od příštího roku daň z firemních zisků na jednotných devět procent. Řekl to maďarský premiér Viktor Orbán. V současnosti firemní daň činí deset procent pro firmy se ziskem do 500 milionů forintů (43,7 milionu korun) a 19 procent pro zisky nad 500 milionů forintů.