Růst cen v EU zrychluje, ECB ale spokojená není

Meziroční inflace v eurozóně i v celé Evropské unii zrychlila v říjnu na 0,5 procenta. Uvedl to evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil předběžné údaje z konce minulého měsíce. Navzdory zrychlení ale růst cen nadále zaostává za cílem Evropské centrální banky (ECB).

ECB v posledních letech důrazně uvolňuje měnovou politiku, aby podpořila hospodářský růst a zvýšila inflaci, která se už delší dobu pohybuje kolem nuly. Její kroky ale zatím žádoucí výsledky nepřinesly. Dlouhodobým cílem je návrat meziroční míry inflace ke dvěma procentům.

Eurostat již v rychlém odhadu uvedl, že říjnová inflace v eurozóně byla nejvyšší od poloviny roku 2014. Loni v říjnu spotřebitelské ceny v eurozóně stouply o 0,1 procenta, zatímco v EU zůstaly beze změny.

Nejvíce v říjnu v eurozóně k růstu inflace přispěly vyšší ceny v restauracích a kavárnách, dražší nájmy a tabák. Naopak brzdou byly ceny plynu, zeleniny, mléka, sýra a vajec.

Bez zahrnutí cen energií a nezpracovaných potravin se inflace mírně snížila na 0,7 procenta ze zářijových 0,8 procenta. Ceny energií klesly o 0,9 procenta a jejich pokles tak výrazně zpomalil ze tří procent v předchozím měsíci. Ceny alkoholu a tabáku naopak o 0,4 procenta stouply. Ceny ve službách, které jsou největším sektorem ekonomiky eurozóny, se zvýšily o 1,1 procenta.

V šesti členských zemích EU se v říjnu spotřebitelské ceny snížily. Nejvíce klesly v Bulharsku a na Kypru, o jedno procento. Naopak nejvyšší byla inflace v Belgii, kde dosáhla 1,9 procenta a v Rakousku (1,4 procenta).