Místo státu zaplatí v některých obcích pastelkovné radnice

Praha – Některá města se snaží kompenzovat zrušený příspěvek pro prvňáčky, takzvané pastelkovné. O zrušení 800korunového příspěvku ministerstvo školství rozhodlo pouhé tři týdny před začátkem školního roku kvůli úsporám. V řadě měst a obcí, kde nepřispěchá na pomoc radnice, budou muset sáhnout hlouběji do kapsy rodiče prvňáčků. Účet za prvňáčka se ale i bez toho šplhá do tisíců.

S kompenzací za zrušené pastelkovné přispěchal Fulnek nebo Rožnov pod Radhoštěm. V obou městech radnice přispějí prvňáčkům 500 korun. České Budějovice pak počítají s částkou 600 korun a ještě štědřejší budou Ústí nad Labem a Klatovy. Ty prvňáčkům vykompenzují celou částku, kterou ministerstvo školství škrtlo, a to 800 korun.

Peníze za kompenzace budou chybět jinde – třeba na investicích

Rozhodování obcí o tom, zda zrušení pastelkovného kompenzovat, nebylo nijak jednoduché. Třeba v Ústí nad Labem chtějí peníze pro prvňáčky vzít z hazardu. Letos tam přišlo k zápisu do prvních tříd přes tisíc prvňáčků, město proto počítá s tím, že na náhrady bude potřebovat zhruba 858 tisíc korun.

Pastelkovné
Zdroj: ČT24

V Rožnově vzhledem k jeho velikosti zaplatí na kompenzacích výrazně méně, i tato částka se ovšem hledala v rozpočtu města obtížně. „Ta částka je při poměrně napjatém rozpočtu, který má město Rožnov, dost vysoká, ale potom jsme usoudili, že opravdu se těch 82 tisíc dá ještě najít,“ popsal vedoucí odboru školství Městského úřadu Rožnov pod Radhoštěm Dušan Vrážel.

Většina měst a obcí ovšem došla k jinému názoru. Zrušené pastelkovné prostě kompenzovat nemohou, peníze by jim chyběly jinde. Vzít by je radnice musely třeba z balíku peněz určených na investice a opravy škol. Proto se drtivá většina škol v Česku bude muset obejít bez náhrady pastelkovného.

I jinde teď přemýšlejí, jak se s výpadkem vyrovnají. „Část těchto peněz vezmeme z prostředků, které máme na učební pomůcky pro celou školu,“ vysvětlila ředitelka ZŠ Kunín Ivana Machýčková. V základní škole v Chabařovicích na Ústecku chtějí část nákladů přesunout na rodiče a stejně budou postupovat i některé pražské školy. Kvůli zrušení pastelkovného chybí například ředitelce pražské základní školy Na Smetance Haně Vítové 50 tisíc korun. Rodiče se tak budou muset podílet na nákupu některých učebnic, i tak ale budou škole peníze chybět.

Nahrávám video
Obce platí pastelkovné ze svého
Zdroj: ČT24

Rodiče se na začátku školního roku prohnou s pastelkovným i bez něj

Na začátku školního roku odejde z rodinného rozpočtu pro jednoho prvňáčka jednorázově i přes pět tisíc korun. Jen školní batoh vyjde v průměru na tisícikorunu, psací potřeby, penál, věci na tělocvik – další dva tisíce korun. Rodiče navíc zaplatí členský příspěvek do fondu Sdružení rodičů a přátel školy, mezi 100 až 800 korun. Nelze zapomenout na odpolední aktivity: kroužky obvykle vyjdou na 500 korun za pololetí, ale angličtina i na 900 korun. Nakonec ještě školní družina - obvykle jde o 500 korun za pololetí, ale není výjimkou, že někde se platí měsíčně i 200 korun.

Naopak radost ze začátku školního roku mají obchodníci, do jejichž kapes výdaje na školní pomůcky putují. A letos si budou mnout ruce ještě o něco víc. Při hromadných nákupech pomůcek se školám totiž často povedlo srazit cenu. To se rodičům, kteří nebudou nakupovat ve velkém, rozhodně nepodaří.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Banky poskytly v březnu hypotéky za 55,4 miliardy korun

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypoteční úvěry za 55,4 miliardy korun, což je o 37 procent více než před měsícem a o 69 procent více než před rokem. Nové úvěry bez refinancování stouply meziměsíčně o 36 procent na 40,3 miliardy korun. Úrokové sazby v průměru nepatrně klesly na 4,43 procenta z únorových 4,46 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
před 1 hhodinou

Colt CZ vstoupil na burzu v Amsterdamu, následuje tak další tuzemské firmy

Další česká firma vstoupila na burzu v Amsterdamu, která patří k nejvýznamnějším v Evropě. Od středy se na ní začalo obchodovat s akciemi Coltu CZ. Zbrojovka tak následuje ty tuzemské společnosti, které zamířily na zahraniční trhy už dříve. Podle generálního ředitele Colt CZ Group Radka Musila jde o důležitý milník pro firmu.
před 10 hhodinami

Výbor europarlamentu podpořil návrh Nerudové na vynětí obytných budov z ETS 2

Europoslanci navrhují, aby v rámci úprav systému emisních povolenek ETS 2 byly ze systému vyňaty budovy určené k bydlení, ceny povolenek by pak měly být zastropovány na 45 eurech (asi 1100 korunách) za tunu oxidu uhličitého, a to v cenách za letošní rok. Návrh vyjednávací pozice Evropského parlamentu (EP) ve středu schválil výbor pro životní prostředí (ENVI). Zpravodajkou návrhu je europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) z nejsilnější Evropské lidové strany (EPP).
před 11 hhodinami

Reuters: USA neprodloužily výjimku ze sankcí na nákup ruské ropy

Spojené státy neprodloužily dočasné povolení zemím nakupovat ruskou ropu již naloženou na tankerech, uvedla agentura Reuters s odvoláním na dva americké činitele. Třicetidenní sankční výjimka, kterou USA zavedly v březnu s cílem stabilizovat trhy s energiemi po vypuknutí války na Blízkém východě, vypršela v sobotu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že USA protiruské sankce rozšiřují.
včeraAktualizovánovčera v 07:17

Úřad ukázal mapu akceleračních zón. Je jich méně, než se původně plánovalo

Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo mapu akceleračních zón pro obnovitelné zdroje energie, které mají v budoucnu urychlit výstavbu větrných a solárních elektráren. Napříč Českem jde o 94 oblastí, což je o 16 méně oproti původnímu záměru. Podle vládních představitelů jde zatím pouze o pracovní návrh, ke kterému se ještě mohou vyjádřit kraje, obce i veřejnost.
14. 4. 2026

Nemá to určovat aparát za zdmi úřadu, řekl Kupka k návrhu vlády na regulaci cen paliv

„Je to opravdu nástroj socialistického plánování, jak jsme to zažili. Ceny přece nemá určovat aparát vlády za zdmi nějakého úřadu. Ceny mají reagovat na reálný vývoj na trhu,“ řekl předseda ODS Martin Kupka k návrhu vlády na regulaci cen pohonných hmot. Kupka sdělil, že lepší volbou je snížení spotřební daně, a připomněl, že jeho strana to navrhla již 10. března, ale kabinet podle něj zaspal. „Je jasné, že se vysoké ceny (paliv) budou promítat dál do cen potravin,“ dodal. Moderátor Daniel Takáč se Kupky v Interview ČT24 zeptal i na vládní návrh na změnu financování veřejnoprávních médií. „Je potřeba uchránit především nezávislost těchto médií,“ sdělil lídr občanských demokratů.
14. 4. 2026

Sankcionovaný čínský tanker i přes blokádu USA proplul Hormuzským průlivem

Čínský tanker, který podléhá sankcím Spojených států, navzdory americké blokádě proplul Hormuzským průlivem. Podle agentury Reuters to ukazují údaje o lodní dopravě od poskytovatelů dat LSEG, MarineTraffic a Kpler. Je to první loď, která touto vodní cestou proplula a opustila Perský záliv od začátku americké blokády tohoto strategického námořního bodu. Za první den blokády íránských přístavů neproplula podle velení americké armády CENTCOM jediná loď.
14. 4. 2026Aktualizováno14. 4. 2026

Vláda na středu zvýší cenové stropy paliv

Maximální ceny paliv, které určuje stát, ve středu vzrostou. Benzin bude možné prodávat za 42,10 koruny za litr, o 43 haléřů dráž než v úterý. Maximální cena nafty se zvýší o 64 haléřů na 45 korun za litr. Vyplývá to z cenového věstníku, který během odpoledne zveřejnilo ministerstvo financí. Úřad denně stanovuje ceny od minulého týdne, měl by v tom pokračovat přinejmenším do konce měsíce.
14. 4. 2026
Načítání...