Slabší koruna pomáhá zvýšit export hlavně velkým strojírenským firmám

Devizové intervence České národní banky pomáhají 52 procentům strojírenských firem v Česku ke zvýšení exportu. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti CEEC Research, jehož výsledky v úterý zveřejnila na Setkání lídrů českého exportu.

Video Události
video

Český export a brexit

Intervence oceňují zejména velké společnosti s minimálně ročním obratem 250 milionů korun, využívá je sedmdesát procent z nich. U malých a středních podniků zhruba třetina.

„Protože jsme proexportně zaměřená firma, oslabení koruny nám jednoznačně pomohlo,“ uvedl ředitel společnosti Koyo Bearings Česká republika Petr Novák. Dvě třetiny firem uvedly, že kurzové rozdíly jim nečiní problémy.

Průzkumu CEEC Research se v srpnu zúčastnilo 101 ředitelů tuzemských strojírenských firem.

Odlišné názory na euro  

Proti zavedení eura je 56 procent oslovených firem, zbylé by ho uvítaly. Proti zavedení působí obavy ze zvýšení nákladů a obava ze ztráty účinného nástroje regulace kurzu ČNB. Přechodu na jednotnou evropskou měnu jsou spíše nakloněny velké strojírenské firmy (49 procent).

„Vzhledem k tomu, že naše ekonomika je kromě exportního zaměření postavena i na relativně vysoké pružnosti, se kterou musí reagovat na vnější vlivy, nepovažuji přechod na společnou měnu pro Česko za výhodný,“ uvedl viceprezident České asociace interim managementu Petr Karásek.

Proti případnému vzniku kurzových rozdílů se strojírenské firmy brání především nákupem vstupů a výstupů ve stejné měně, v naprosté většině jde o eura. „Současná politika ČNB jednoznačně pomáhá českému exportu minimálně tím, že si vývozci do doby udržení kurzového závazku nemusí lámat hlavu s kurzovým zajištěním koruny vůči euru. Tento problém by přijetí eura zcela vyřešilo,“ dodal generální ředitel TOS Varnsdorf Jan Rýdl.

Nejen průmyslu, ale celé ekonomice by se podle viceguvernéra ČNB Mojmíra Hampla bez kurzového závazku ČNB dařilo hůře. Utlumená poptávka má dopad na bohatství země, a kurz je po úrokových sazbách druhým nejlepším nástrojem k jejímu nastartování, řekl na setkání se zástupci exportérů. Nárůst reálných mezd začal až po roce 2013, dodal.