Na výběr peněz uložených v druhém důchodovém pilíři zbývá měsíc

Už jen poslední měsíc zbývá na výběr způsobu, jak získat zpět peníze z druhého důchodového pilíře. Zatím to udělala zhruba polovina klientů, tedy asi čtyřicet tisíc lidí, kteří si v něm spořili na penzi. Ve fondech uložili skoro tři miliardy a čtyři sta milionů korun.

Video Události
video

Na výběr peněz uložených v druhém důchodovém pilíři zbývá měsíc

Peníze z druhého důchodového pilíře si lidé můžou nechat poslat na účet, převést je do dobrovolného penzijního spoření a nebo si je vybrat v hotovosti prostřednictvím poštovní poukázky. Rozhodnout by se měli do konce září.

„Uvažuji o investování nebo založím penzijní spoření pro svoji dceru,“ přemýšlí, co udělá s naspořenými penězi, Zdeňka Nekvapilová. Ta si na stáří šetří již 11 let. Sama navíc pracuje u jedné z penzijních společností.

Samotná výplata naspořených peněz začne v polovině října. Kdo způsob výběru nenahlásí, o svoje peníze ale stejně nepřijde. Penzijní společnosti je na konci roku převedou na finanční úřady. „Je ale potřeba si uvědomit, že mohou být použity i na nedoplatky žadatelů,“ upozorňuje náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. A výplatu úspor si pak taky bude muset s úřadem vyřešit každý sám.

Výzvy mailem i dopisem

Lidí, kteří se zatím o svoje peníze nezajímají, je zhruba polovina. Celkem jich má ve druhém pilíři peníze skoro 85 tisíc. Na jaře dostali všichni o plánovaných změnách dopis. Penzijní společnosti je znovu osloví v příštích dnech. „Je to na každé společnosti, ale obecně to budeme komunikovat písemně, sms, mailem,“ konstatuje prezident Asociace penzijních společností Aleš Poklop.

 

Do druhého pilíře si zájemci mohli posílat dvě procenta ze své hrubé mzdy. Další tři procenta tam pak vyvedli na úkor státu. Pokud v budoucnu nebudou chtít mít nižší důchod, musí během příštího roku část peněz do systému vrátit. Třeba paní Nekvapilová to ale neplánuje – v jejím případě by šlo podle ní o snížení penze jen o pár desítek korun.