Šlechtová dostala dvě miliardy navíc, ale chce ještě. Na turistiku či domy pro seniory

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) získala pro ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) na příští rok dvě miliardy korun nad schválený návrh. Ty měla od ministra financí Andreje Babiše (ANO) slíbené už před středeční schůzkou. Původně chtěla kromě slíbených dvou miliard další 2,4 miliardy korun. Nakonec se s Babišem domluvila na částce v řádu stovek milionů. O konkrétní výši se rozhodne na další schůzce, která se uskuteční v nejbližších dnech. Původní návrh ministerstva financí počítal pro MMR s částkou 21,94 miliardy korun.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO)
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

„Přesné číslo zatím nemohu sdělit. S panem ministrem jsme se domluvili, že se ještě jednou sejdeme. Určitě počítám minimálně s několika stovkami milionů korun, které by šly do území. Tedy na opravy komunikací, komunitní domy pro seniory, nebo na podporu cestovního ruchu,“ uvedla ministryně.

Dvě miliardy korun, které měla slíbené už před schůzkou, půjdou do Integrovaného regionálního operačního programu. Na jednání šla s tím, že k této částce bude chtít ještě 2,4 miliardy korun. „Tolik to určitě nebude. Což mě samozřejmě mrzí. Ale ministrovi jsem sdělila, že tyto požadavky budou stále trvat a na vládě bude rozpor. Nakonec jsme se dohodli, že v příštím roce mohu požádat o mimořádné financování těchto aktivit,“ dodala.

Kromě zmíněných oblastí chce Šlechtová peníze použít například na podporu CzechTourism, z něhož chce udělat velkou agenturu, která bude podporovat cestovní ruch ve všech krajích. „Ty kampaně pochopitelně něco stojí. Dále se jedná o Centrum pro regionální rozvoj, u kterého jsme zřídili nové pobočky v každém krajském městě. A to si rovněž vyžaduje nějaké náklady,“ řekla. 

Na konci května Šlechtová chtěla pro své ministerstvo ještě více, osm miliard korun. MMR ale podle ní našlo úspory. Původní návrh 21,94 miliardy korun byl zhruba o 8,5 miliardy korun vyšší než letos, ale o 6,7 miliardy nižší než v roce 2015.

Ministerstvo financí navrhuje na příští rok schodek státního rozpočtu 60 miliard korun. Návrh počítá s růstem platů učitelů, zdravotníků a státních zaměstnanců, zvýšením peněz za státní pojištěnce a růstem důchodů. V pondělí Babiš řekl, že ministerstva si vyjednala pro příští rok navýšení rozpočtů celkem o téměř 11 miliard korun.

Vláda musí návrh rozpočtu schválit a odeslat do sněmovny do konce září.