Češi jsou šampióni v šetření elektřinou a nové tarify je mají dál podpořit

České domácnosti šetří elektřinou nejvíc na kontinentu. Mezi lety 2000 až 2014 nejméně ze všech zapínaly energeticky náročné přístroje a nejméně zbytečně svítily. Zjistila to Evropská komise. Že Češi elektřinou šetřit umí, potvrzuje i Energetický regulační úřad. Ten připravuje novou tarifní soustavu a české domácnosti chce v šetření dál podporovat. Zároveň ujišťuje, že bez ohledu na to, jak velký má kdo jistič. 

Ilustrační snímek
Zdroj: ČTK/DPA Autor: A3508 Vennenbemd Rolf

Průměrná česká domácnost spotřebuje ročně bez započítání vytápění, klimatizace a ohřevu vody 1398 kilowatthodin elektřiny, což je nejméně v celé osmadvacítce. Jindy ekologicky uvědomělí Švédové spotřebují až čtyřikrát více a v tomto směru skončili na chvostu tabulky, uvedl server iDnes.cz.

Ten zároveň napsal, že autoři studie upozorňují, že vedle Švédů spotřebují nejvíce elektřiny ještě Lucemburčané. Obě země patří k nejbohatším v unii, při přepočtu hrubého domácího produktu na hlavu. Potvrzovalo by to názor, že země s vyšší spotřebou v domácnostech patří mezi ekonomicky silnější a naopak. Server však dodává, že to není pravidlo, protože Rumuni a Bulhaři vyplýtvají více elektřiny než Češi, i když jsou na tom ekonomicky hůře. 

Video Události
video

České domácnosti elektřinou šetřit umí

Také ve zprávě evropského statistického úřadu Eurostat se potvrzuje, že Česko patřilo v letech 2004 až 2014 spolu s Lotyšskem, Polskem, Rumunskem, Maďarskem, Bulharskem a Řeckem do skupiny, která významně šetřila energií.

Závěry pak potvrzuje první místopředseda českého Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Ivan Noveský. „Prostě lidi už dneska umějí šetřit a to si myslím, že je velmi pozitivní česká vlastnost,“ řekl pro ČT. 

Ivan Noveský, první místopředseda Energetického regulačního úřadu
Zdroj: ČT24

Chystané tarify mají šetření podporovat

Úřad nyní připravuje novou tarifní soustavu a české domácnosti chce v šetření dál podporovat. Tedy aby ten, kdo šetří elektřinou, ušetřil i peníze. A to bez ohledu na to, jak velký jistič má. 

Právě dřívější myšlenka ERÚ, aby nové ceny za elektřinu byly určovány podle velikosti jističe, vyvolala velké pozdvižení. Úřad dostal 16 tisíc připomínek. Stěžovali si chataři, chalupáři, školy. Kromě samotných nově navrhovaných podmínek jim vadila změna jako taková a případné zdražení. Panovaly totiž obavy, že nové tarify negativně dopadnou na ty, kteří mají nízkou spotřebu, ale současně mají jistič s vyšší kapacitou. 

ERÚ zvažuje speciální tarify 

Úřad tedy opustil variantu „velikost jističe“ a slibuje, že chystané tarify vezmou v úvahu například takzvanou soudobost – tedy čas, kdy je využíváno několik spotřebičů najednou, a dny, kdy naopak nejsou používány vůbec. „Pokud odebírám o víkendu a nezatěžuji síť ve špičce, tak samozřejmě vyvolávám jiné náklady distribuční společnosti,“ vysvětlil ředitel odboru teplárenství ERÚ Petr Neděla.

ERÚ dokonce také naznačil, že hodlá vytvořit speciální tarify kupříkladu pro solární výrobce nebo pro školy. A rovněž pro nízkopříjmové domácnosti a seniory.

„Budeme podporovat, aby v době, kdy je v síti přebytek elektřiny, byla elektřina lacinější. A v době, kdy je nedostatek, aby samozřejmě byla dražší.“

Ivan Noveský

první místopředseda Energetického regulačního úřadu

Domácí elektrárny. Budoucí hit?

V současné době má domácí elektrárnu přes třicet tisíc tuzemských domácností. Tedy méně než jedno procento. Jenže ceny fotovoltaik prudce klesly a v roce 2040 má být víc než polovina elektřiny právě z malých zdrojů.

Své o tom ví například Pavel Fojt, jehož dům není do elektrické sítě připojen vůbec. Všechny spotřebiče má na plyn a ten má z bomby. Využívá solárních panelů. A dodává, že panely, které si pořídil dříve, ho stály asi čtvrt milionu korun. Dnes už je prý pořídí za 50 tisíc.

 

Úřad zvažuje nový poplatek

Většina domácích výrobců, jejichž počet má exponenciálně růst, je k síti připojena, aby mohla prodávat přebytečnou energii anebo ji v zimě čerpat. ERÚ je chce nově zpoplatnit, protože tím rostou náklady na provoz distribuční sítě, které by jinak platily domácnosti s klasickým připojením.

„Není únosné, aby někdo platil náklady za druhého. Hledáme nyní mechanismus, jak to udělat, aby rozdělení bylo co nejspravedlivější,“ říká Noveský. Nové poplatky by mohli mít domácí výrobci na složenkách v roce 2019. V té době už také mají platit nové tarify pro elektřinu. K diskusi by měla být jejich nová podoba předložena v roce 2018.