Fond zemědělcům vyplatil skoro všechny letošní dotace, říká ministr Jurečka

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) vyplatil již 99,3 procenta přímých plateb a rozhodl o vyplacení 29,5 miliardy korun každoročních dotací. Zbývá ještě rozhodnout o 1,3 miliardy korun. Uvedli to zástupci ministerstva zemědělství v čele s ministrem Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Ohradili se proti kritice, že státní správa letos nestíhala vyplácet peníze včas.

Video Studio ČT24
video

Jurečka: Odmítám, že ministerstvo nedává peníze zemědělcům včas

Harmonogram fond zveřejnil již loni měsíc a půl po příjmu žádostí. Na dotacích, o něž se zemědělci hlásili na jaře, by měli na konci letošního a během příštího roku dostat 31,6 miliardy korun.

Podle ministra zemědělství Česko splnilo dobře termíny, jež přineslo nové dotační období, které běží prakticky od loňského roku do roku 2020. „Například Francie, Rumunsko nebo Velká Británie měly problémy do konce června vyplatit potřebné množství přímých plateb a hrozilo jim tak neproplacení podpor Evropskou komisí,“ řekl Jurečka.

Loni se totiž zvýšil počet proplácených titulů z 35 na 68, počet nutných rozhodnutí od SZIF vzrostl z 98 800 v roce 2014 na skoro 140 000 v následujícím roce. Platbu na tzv. ozelenění neboli greening, která letos byla kvůli novému dotačnímu systému vyplácena později, by měli zemědělci příští rok dostat místo v dubnu již v lednu.

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

ministr zemědělství

„Tu a tam v posledních měsících zaznívaly kritické hlasy, že ministerstvo zemědělství a SZIF nevyplácí včas dotace zemědělcům. Já to musím odmítnout, protože my jsme už v loňském roce, měsíc a půl po příjmu žádostí v roce 2015, zveřejnili harmonogram všech dotačních titulů. A dopředu jsme upozorňovali zemědělskou veřejnost, že dochází ke změnám například v organizaci mnoha dotačních titulů.“

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

ministr zemědělství

V letošním roce plánuje SZIF vyplatit prostřednictvím hlavní evropské zemědělské dotace, tzv. přímé platby na plochu, 12,5 miliardy korun. Zemědělci by měli dostat polovinu peněz z této dotace jako zálohu. Předloni se v platbě na plochu vyplatilo přibližně 21 miliard korun, z toho polovina zálohou. Loni zájemcům fond vyplatil zhruba podobný obnos jako plánuje dát letos, záloha však byla sedmdesátiprocentní.

O navýšení záloh může letos stejně jako loni rozhodnout ministerstvo zemědělství, které bude rozhodovat i o finální výši dotace na hektar. Zemědělci obecně upřednostňují vyplacení většího množství peněz dříve, aby mohli splácet své závazky u bank a dalších institucí. Nárok greening mají zemědělci, kteří pěstují různé druhy plodin a udržují mimo jiné na polích stanovenou výměru trvalých travních porostů.

Zemědělství má své problémy, zisky klesají

Zisk českého zemědělství loni klesl o 27,3 procenta na 16,9 miliardy korun, předloni byl rekordní 23,26 miliardy korun. Za pokles může především snížení cen zemědělských komodit, které nejvíce postihlo živočišné produkty, především mléko a vepřové maso. Projevilo se i sucho.

Letos se podle odhadů Zemědělského svazu České republiky sníží chovatelům krav kvůli nízkým výkupním cenám tržby za mléko o sedm až devět miliard korun. O další tři miliardy korun přijdou zemědělci při prodeji vepřového masa. Tržby za rozhodující zemědělské komodity podle odhadu celkově klesnou proti minulému roku minimálně o 11 procent zhruba na 75 miliard korun.