Vokřál: Velká cena Brna je pro stát výhodná, vybere přes 200 milionů na daních

„Nikdo neví, kde je Brno. Každý ale ví, kde je Grand Prix Brno,“ popsal primátor Brna důležitost mistrovství světa silničních motocyklů pro moravskou metropoli. Příštích pět ročníků bude po vleklých sporech pořádat město společně s krajem. Stát do letošního závodu investuje 80 až 90 milionů korun, odhadl Petr Vokřál (ANO) v pořadu Otázky Václava Moravce. Přesto je podle něj podnik ekonomicky prospěšný, prostřednictvím daní do státní pokladny zamíří přes 200 milionů.

Velká cena Brna je od roku 1965 tradičním závodem mistrovství světa silničních motocyklů. Na novém Masarykově okruhu se motorky prohání od roku 1987. Brněnská zastávka patří mezi nejnavštěvovanější v celém seriálu, přesto v posledních letech prodělává.

Po potížích s financováním a nejasnostmi s udělením třicetimilionové dotace bude namísto Autodromu Brno Grand Prix v následující pěti letech pořádat spolek založený městem a Jihomoravským krajem.

Letos se pojede 21. srpna. Za vstupenky chce spolek inkasovat 65 milionů korun, zatím utržil 35 milionů. Do prodeje je poslal později než organizátoři ostatních závodů. „Museli jsme překonat všechna úskalí se založením spolku,“ hájí se primátor Brna Vokřál.

17 minut
Vokřál v OVM: Nikdo neví, kde je Brno. Každý ví, kde je Grand Prix
Zdroj: ČT24

Například v Rakousku se lístky na mistrovství začaly distribuovat o měsíc dřív a už jsou vyprodány. „Paradoxně to pro nás může být výhodou. Domnívám se, že ti, co přijedou zdálky na Velkou cenu Rakouska, přijedou o týden později i do Brna,“ upozorňuje Vokřál na čtyřsetkilometrovou vzdálenost mezi oběma závodišti.

Dodává, že nyní je prodán zhruba stejný počet lístků jako loni. Na původních odhadech proto brněnský primátor trvá. „Byla celá řada kritiků, kteří se snažili zpochybnit, že Velká cena má smysl. Má obrovský dopad do celosvětového povědomí o České republice a Brnu,“ myslí si Vokřál a neopomíná zdůraznit i ekonomický prospěch mistrovství.

Neexistuje druhá akce v republice, kde se během jednoho týdne otočí tři čtvrtě miliardy korun.
Petr Vokřál
primátor Brna

Stát zaplatí 80 až 90 milionů

Spolek dostane na závod z dotací 20 milionů od Jihomoravského kraje, 10 milionů z brněnské pokladny a 60 milionů od ministerstva školství. „Kraj a město splnily všechny svoje závazky, ministerstvo poslalo prvních 30 milionů, které přistály v minulém týdnu. Druhých 30 milionů od ministerstva bychom měli dostat po odjetí závodu,“ uvedl Vokřál.

Krom toho se ještě počítá se zaplacením 30 milionů, které stát přislíbil v loňském roce. Z těchto peněz dojde k pokrytí předpokládané ztráty po kompletním vyúčtování Grand Prix. „Nepředpokládáme, že by to bylo celých 30 milionů. Bude se to pohybovat mezi 20 a 30 miliony korun,“ počítá primátor.

Šedá ekonomika na okruhu Vokřálovi nevadí

Celkově tak stát do letošního podniku investuje zhruba 80 až 90 milionů. Náklady na pořádání Velké ceny jsou asi 200 milionů korun. Asi čtvrtinu z toho inkasuje Automotodrom Brno za pronájem pozemku a realizaci sportovní činnosti.

Náklady na MotoGP 2016
Zdroj: ČT24

Náklady podle Vokřála srazit nelze. MotoGP nikdy nebude sama o sobě výdělečná. Státu se podle brněnského primátora přesto vyplatí. „Jen na nepřímých daních stát vydělá 200 milionů korun. Celá řada kritiků říká, že je to šedá ekonomika. Je potřeba vidět, že velkou část příjmů přivedou zahraniční turisté. I když by někdo neodvedl daň, tak jednou ty peníze utratí v České republice. DPH a nepřímé daně se státu opět ještě zúročí,“ tvrdí Vokřál.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Veřejné peníze se utrácejí bez ohledu na cíle, kritizuje NKÚ

Systém dotací v Česku čelí zásadním problémům a stát se často zaměřuje na maximální vyčerpání peněz spíše než na podporu projektů, které mohou mít skutečný přínos, vyplývá z výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za loňský rok. Ani v minulém roce se pak státu podle úřadu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí.
07:42Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
před 12 hhodinami

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
před 12 hhodinami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánovčera v 19:58

Dopad amerických cel na Evropu bude trvalejší, soudí Jonáš. Unie má však své trumfy, věří Singer

Nová americká cla vůči dovozu z Kanady a Mexika budou mít spíše přechodný charakter, zatímco vůči Evropě mohou mít trvalejší platnost, odhadl investiční bankéř Ondřej Jonáš v pořadu Otázky Václava Moravce. Bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer s tímto závěrem ohledně sousedů Spojených států souhlasil, naopak Evropa má podle něj trumfy pro jednání s administrativou Donalda Trumpa o výši cel.
včera v 15:50

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
včera v 13:47

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
včera v 06:00

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
29. 3. 2025
Načítání...