TTIP se letos dojednat nestihne, shodly se české europoslankyně

Smlouva o zóně volného obchodu (TTIP) mezi Spojenými státy a EU se do konce roku zřejmě schválit nestihne. V Otázkách Václava Moravce se na tom shodly české europoslankyně Dita Charanzová (ANO) a Kateřina Konečná (KSČM). Podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu by měla dohoda na českou ekonomiku pozitivní dopad – měla by růst o necelé procento, stejně jako reálné mzdy.

Dita Charanzová a Kateřina Konečná
Zdroj: ČT24

Kvůli nadcházející změně americké administrativy po prezidentských volbách mohou podle českých europoslankyň jednání nabrat až roky zpoždění. „Už ani samotní Američané nevěří, že se to stihne. V pátek tu byl vyjednavač USA a jasně sdělil, že je šest problémových kapitol, na kterých se bude velmi těžko hledat shoda, pokud je to vůbec možné,“ uvedla v OVM Kateřina Konečná.

Podle ní vidí američtí vyjednavači jako reálný horizont pro uzavření smlouvy rok 2018. „A to se ještě nebavíme o tom, jak bude ratifikována jednotlivými členskými státy, což může být spíš řada let než měsíců,“ dodala Konečná.

Podle odpůrců ale u smlouvy převažují pro evropské státy negativa. Zdůrazňují riziko snižování už nastavených standardů třeba v oblasti ochrany spotřebitelů.

Video Otázky Václava Moravce
video

Diskuze českých europoslankyň o dohodě TTIP (1. část)

Diskuze českých europoslankyň o dohodě TTIP (1. část)

Diskuse europoslankyň o dohodě TTIP (2. část)

Komunisté by kvůli kontroverzím uvítali referendum: „Podle mého názoru to není smlouva ekonomická, ale integrační. Týká se spousty oblastí, které mohou zasáhnout do života občanů České republiky. Byla bych ráda, aby vláda našla politickou odvahu a rozhodovalo se v referendu, ve kterém budou mít občané možnost říct, co si o dohodě myslí.“

Europoslankyně Dita Charanzová zdůraznila důležitost TTIPu zejména pro české exportéry: „Česká republika je exportní země. Vývozy do Spojených států patří k těm, kde zaznamenáváme největší dynamiku. Z hlediska českých zájmů, z hlediska priorit české zahraniční politiky je důležité tuto dohodu uzavřít.“ V tuto chvíli nevidí nutnost schvalování smlouvy v referendu.

Dita Charanzová /nestr. za ANO/, europoslankyně

Dita Charanzová

europoslankyně

„Pro mě jako politika je důležité, abych podnikatelům pomohla. Abych se podívala nejen na cla, ale i na netarifní překážky obchodu, protože to je hlavní problém pro malé a střední podniky. Zatěžujeme jejich vývozy a cena se zdražuje o deset dvacet procent, pokud firmy musí na americkém trhu znovu certifikovat, proclívat, mít zboží v celních skladech a tak dále.“

Dita Charanzová

europoslankyně

Kritizován je také způsob vyjednávání, který je podle mnohých značně netransparentní. Zatímco EU své návrhy zveřejňuje (mají k nim přístup například europoslanci a poslanci národních parlament), USA zachovávají své postoje v tajnosti. „Pokud lidé mají dojem, že o té dohodě nic nevědí, je to otázka, jak nastavit objektivní komunikační kampaň. Tady se rozjela spíš anti-TTIP kampaň, která vytváří různé lživé mantry, a to je chyba.“

  • O smlouvě TTIP se mluví jako o ekonomické severoatlantické alianci. Odstranit by měla většinu bariér v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Evropská komise o ní se Spojenými státy jedná od roku 2014.

Její zastánci tvrdí, že oběma stranám přinese zrychlení hospodářského růstu. Některé země EU ale mají proti dohodě námitky a bojuje proti ní i řada aktivistů i jiných skupin. Podle nich TTIP omezí demokratická práva Evropanů, zatímco koncerny budou mít ještě větší vliv na vznik zákonů.