Pokud nám snížíte odměny, řada z nás skončí, hrozí exekutoři

Původně chtěl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) snížit odměny exekutorům o dvě třetiny. Nakonec svůj návrh zmírnil a nyní hovoří o snížení tarifního platu pouze o třetinu a minimální odměny z 3000 na 2000 korun. Exekutory s upraveným návrhem seznámil na mimořádném sněmu Exekutorské komory. Ti ale s modelovými příklady a výpočty ministerstva hlasitě nesouhlasili a nakonec přijali usnesení, v němž plány na snížení odměn nebo počtu úřadů odmítají. 

„Naším cílem je skutečně snížit vaše odměny. Zároveň ovšem nikdo nemá v úmyslu ohrozit vymahatelnost práva v této zemi. A nikdo vás nechce připravit o spravedlivý zisk nebo získávat politické body tím, že ohrozí vymahatelnost práva,“ uvedl ministr. Změna by měla platit od příštího roku.

Exekutorská komora již v polovině dubna uvedla, že snížení odměn exekutorům povede k rozpadu systému vymáhání práva. Hrozí podle ní, že exekutorské úřady svůj provoz dále neutáhnou a skončí.

Video Události
video

Snížení odměn exekutorů

Snížení odměn exekutorů

Šéfka Soudcovské unie: Je otázka, zda je exekutorské povolání tak lákavé

Fučíková: Pelikán hazarduje s vymahatelností práva v ČR

Pelikán vs. Polanský: Co s odměnami exekutorů?

 

Komora proto přijala usnesení, ve kterém odmítla plány na snížení odměn a počtu úřadů. Vyzvala ministerstvo, aby upustilo od „nekoncepčních zásahů“ do exekučního práva a vytvořilo úpravu dlouhodobě udržitelného a stabilního systému vymáhání pohledávek. Současné legislativní zásahy považuje komora za nevyvážené – upřednostňují prý dlužníky na úkor věřitelů.

Podle prezidentky Soudcovské unie Daniely Zemanové je potřeba brát tyto argumenty exekutorů velmi vážně. „Ze strany soudů považuji za velmi varující, že se nedaří některé uvolněné exekutorské úřady obsadit. Pokud je vypsáno výběrové řízení, nehlásí se tam uchazeči. Pro mě je to varovný signál toho, zda je exekutorské povolání tak lákavé, jak to vidí ministerstvo spravedlnosti,“ dodává Zemanová.

„Ministr spravedlnosti hazarduje s vymahatelností práva v České republice. Musíme se uvědomit, že soudní exekutoři jsou nezbytnou součástí soudní moci, systému, ve kterém probíhá vymáhání pohledávek, a to poměrně značně důležitou složkou. V okamžiku, kdy soudní exekutoři nebudou moci vykonávat své povolání a nebudou moci nabízet exekuční službu, pak se tato činnost vrátí zpátky na soudy, které absolutně nejsou připraveny na to, aby převzaly 4,5 milionu exekučních řízení a věnovali jim tuto pozornost.“

Pavla Fučíková

prezidentka Exekutorské komory v Interview ČT24

Příklad exekutory nepřesvědčil 

Ministr Pelikán chtěl novou normu ukázat na konkrétním případu kanceláře s 25procentní úspěšností vymáhání a 2400 exekucemi, jejíž zisk je ročně zhruba 3,8 milionu korun. Soudní exekutor tak má podle Pelikána průměrný měsíční příjem téměř 350 000 korun. Změny by měly přinést snížení příjmu na zhruba 170 000 korun.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO)
Zdroj: ČTK
Autor: Igor Zehl

S takovými výpočty ale exekutoři nesouhlasili a někteří Pelikána dokonce obvinili, že má nejapné poznámky nebo zesměšňuje dotazující. 

Příliš velké odměny

O tom, že jsou odměny exekutorů příliš vysoké, mluvil ministr spravedlnosti Robert Pelikán například loni v souvislosti s případem exekutora Juraje Poláka, jenž měl smlouvu s ostravským dopravním podnikem. Nabídl tehdy, že z každé své odměny za černého pasažéra zaplatí dopravnímu podniku částku 1800 korun. „Odměna, jak je nastavena naší vyhláškou, je zbytečně vysoká, když z toho může exekutor něco postrádat,“ řekl tehdy Pelikán.

Podle ministra jeho úřad do budoucna chystá další snížení odměn, a to v souvislosti s novelou zákona. Ta by měla zavést povinné zálohy věřitelů. Další snížení by nakonec vedlo proti současnému stavu ke snížení tarifní odměny exekutorů o dvě třetiny a minimální odměny na 1000 korun.

Nyní je základní tarifní odměna 15 procent, od ledna by podle ministerstva měla být deset procent a následně se změnou zákona pět procent. Ministerstvo podle Pelikána také počítá se snížením počtu exekutorů. Minimálně by podle něj měl ale být jeden exekutorský úřad na jeden okresní soud.

Exekutorská komora tvrdí, že snížení tarifů o deset procent povede ke snížení zisku na nulu. V případě dvoutřetinového poklesu se průměrný úřad s 20 zaměstnanci prý dostane do ztráty.