Číňané koupí největší řecký přístav Pireus. Za deset miliard

Řecko podepsalo dohodu o prodeji svého největšího přístavu Pireus čínské firmě COSCO. Kontrakt má hodnotu 368,5 milionu eur (10 miliard korun). Privatizace státního majetku je jednou z klíčových podmínek záchranného programu pro silně zadlužené Řecko. Proti prodeji v pátek Aténách protestovali stávkující přístavní dělníci, kteří mají obavy o svá pracovní místa.

Přístav v Pireu
Zdroj: ČTK Autor: AP/Petros Giannakouris

Dohodu podepsali v Aténách řecký premiér Alexis Tsipras a předseda společnosti COSCO Sü Li-žung. COSCO v rámci dohody nejprve koupí 51procentní podíl v přístavu za 280,5 milionu eur.

Po dokončení povinných investic získá dalších 16 procent akcií přístavu za 88 milionů eur, napsala agentura Reuters. Firma se zavázala, že do přístavu investuje 350 milionů eur. 

Pireus je významnou námořní branou do Asie, východní Evropy a severní Afriky. COSCO již v přístavu Pireus vlastní licenci na provoz dvou ze tří kontejnerových terminálů.

Prodej státního majetku coby cesta k záchraně

Řecko loni v červnu odmítlo dohodu s mezinárodními věřiteli, která by mu zajistila novou finanční pomoc. Řecká vláda pak musela na tři týdny uzavřít banky a zavést omezení pohybu kapitálu. Nakonec se domluvila s věřiteli na třetím záchranném programu, v jehož rámci by Řecko mělo během tří let obdržet až 86 miliard eur.

Prodej státního majetku patří mezí klíčové prvky všech dosavadních záchranných programů pro Řecko. Atény však zatím prostřednictvím privatizace získaly pouze 3,5 miliardy eur, protože prodej státního majetku komplikuje politický odpor i byrokratické překážky.

Loni v prosinci řecká vláda podepsala dohodu o dlouhodobém pronájmu regionálních letišť s německou letištní společností Fraport. Smlouva v hodnotě 1,2 miliardy eur byla prvním významným privatizačním kontraktem dokončeným za vlády premiéra Tsiprase.