Cena za uložení české nafty v Německu se může zvýšit až osmkrát

Uložení nafty v německém skladu v Kraillingu společnosti Viktoriagruppe by se České republice mohlo prodražit. Odkoupí-li sklad soukromník, o čemž se nyní jedná, může Česko přijít o výhodné podmínky, za kterých nyní naftu skladuje. Zaplatilo by pak za skladování více než o miliardu korun navíc.

Česká nafta uvízlá v Německu
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Andreas Gebert

V případě prodeje bude muset Státní správa hmotných rezerv (SSHR) jednat s novým majitelem o ceně za skladování. S firmou Viktoriagruppe má od roku 2010 nastavenou cenu 1,3 eura za kubík nafty a měsíc, přičemž komerční cena takové služby se v Německu pohybuje od 5 do 10 eur. Informaci pro Českou televizi potvrdil předseda představenstva Čepro Jan Duspěva. To by při množství, které je v Kraillingu uloženo, znamenalo navýšení nákladů za skladování o přibližně miliardu a čtvrt korun za každý měsíc do doby, než si SSHR naftu odveze.

Podle informací serveru Lidovky.cz uzavřel insolvenční správce Mirco Möllen podání nabídek na prodej bývalého vojenského tankoviště v Kraillingu. „Pan Möllen nás informoval, že má vážné zájemce o koupi areálu a že je připraven sklad v krátké době prodat,“ řekl pro Lidovky.cz Pavel Švagr, šéf Správy státních hmotných rezerv (SSHR).

SSHR dostala od insolvenčního správce termín na odvoz nafty do 30. dubna. Předseda SSHR Pavel Švagr pojede ve středu jednat s insolvenčním správcem o jeho prodloužení, protože v podmínkách, jaké ve skladu panují, je to nereálné. V areálu je rozbitá železniční vlečka a po silnici se takové množství nafty odvézt nedá. Místní úřady pustí do klidové zóny v Kraillingu jen pět cisteren denně, pro transport je jich přitom třeba 2500. Je tedy pravděpodobné, že areál bude prodán dříve, než Češi stihnou naftu odvézt.

S Möllenem se Česko pře o vlastnictví nafty od vyhlášení insolvence firmy v prosinci 2014. Podle dřívějších informací je hodnota uložené nafty 1,2 miliardy korun. SSHR přihlásila pohledávky za dalších 300 milionů korun a dalších až 300 milionů korun při přihlašování pohledávek požadovaly české celní a daňové úřady. Češi si tak celkem nárokují až 1,8 miliardy korun.