Loni zajistili méně padělků bankovek a mincí, české bývají nekvalitní

V loňském roce bylo na českém území zajištěno 5301 kusů padělaných bankovek a mincí, jejich počet meziročně poklesl o tři procenta. Mezi zadrženými padělky převažují zahraniční měny, nejčastěji šlo o stodolarovku. Padělky českých bankovek se vyznačují spíše nevalnou kvalitou.

Meziročně počet padělků cizích měn klesl o 145 na 2918 kusů. Padělků v korunách bylo 2383, meziročně o 15 kusů méně. „Pokles padělaných bankovek připisujeme tomu, že jejich ochrana je stále velmi solidní, byť naše bankovky nejsou ve všech edicích nejmladší. Takže padělání českých bankovek není technicky jednoduchá záležitost,“ uvedl člen bankovní rady Jiří Rusnok.

Navíc česká měna je podle něj měna relativně malé ekonomiky a není tolik používána v zahraničí. „A hodnoty českých bankovek jsou v hodnotovém přepočtu nižší a ty velké padělatele to tak spíše odrazuje,“ dodal.

V korunách jsou nejčastěji padělané dlouhodobě tisícikoruny a pětisetkoruny. Ty loni tvořily tři čtvrtiny všech zadržených padělaných a pozměněných českých bankovek.

Kvalita padělků české měny nicméně byla podobně jako v předchozích letech spíše nevalné kvality. Na většině zachycených padělků totiž nebyly žádné ochranné prvky nebo byly jen nekvalitně napodobené. „Bylo to hlavně tím, že nejvíce padělků vzniká na inkoustových tiskárnách. Tyto padělky jsou podle naší stupnice nebezpečnosti hodnoceny jako 'méně zdařilé' nebo 'neumělé',“ uvedl Rusnok.

Opatrně se stodolarovými a stoeurovými bankovkami 

V případě zahraničních bankovek bylo loni zadrženo 1730 kusů padělků v dolarech, nejčastěji padělaná je stodolarovka. V eurech bylo zadrženo 1102 kusů padělků. Nejčastěji zadržené padělky byly stoeurové bankovky. Kvalita těchto padělků byla vyšší než u českých bankovek a mincí. Většinou jsou hodnoceny jako zdařilé. Navíc proti českým padělkům převažoval klasický tisk z plochy.

Letošní mírný pokles přichází po předloňském nárůstu o pětasedmdesát procent zajištěných peněz. Tehdy to dal člen bankovní rady Lubomír Lízal do spojitosti především s úspěšnými policejními zásahy. Nejvyšší počet zadržených padělků zaznamenala ČNB v roce 2003, tehdy jich bylo přes jedenáct tisíc.

V České republice bylo ke konci loňského roku v oběhu téměř 2,1 miliardy bankovek a mincí, což je meziroční nárůst o téměř šest procent. Hodnota peněz v oběhu stoupla z předloňských 468 miliard korun na více než 508 miliard korun.