Západoevropské akcie, které po útocích v Bruselu oslabily, nakonec ztráty smazaly

V reakci na exploze na bruselském letišti oslabily akcie evropských firem z oblasti cestování a volného času. Ztrácelo euro, naopak posílil americký dolar. Investoři se bojí, že teroristické útoky zvýšily pravděpodobnost odchodu Británie z Evropské unie. V závěru úterního obchodování se však západoevropské akciové trhy zbavily nakonec většiny ztrát. A belgická burza dokonce zpevnila.

Útoky v Bruselu se odrazily na měnovém kurzu. Propadlo se euro, zatímco jen a švýcarský frank vzrostly. Japonská měna se dostala na dvanáctidenní maximum vůči euru, v jednu chvíli rostla o procento, zatímco švýcarská měna stoupla na dvoutýdenní maximum. V závěru obchodování se však nakonec západoevropské akciové trhy zbavily většiny ztrát, některé burzy dokázaly dokonce i zpevnit, včetně například té belgické. Ve ztrátách ale zůstaly akcie firem z cestovního ruchu a letecké dopravy.

Vzhůru se vydal i americký dolar. Například britská libra se k dolaru propadla až na týdenní minimum. Útoky tak zvýšily averzi investorů vůči riziku a současně podpořily názor, že se zvyšuje pravděpodobnost odchodu Británie z Evropské unie. Odpoledne vykazovala jednotná evropská měna vůči dolaru pokles o 0,15 procenta na 1,1225 USD. Britská libra odepisovala zhruba procento na 1,4225 USD.

„Je to špatná zpráva pro Británii, protože to hraje do karet těm, kteří chtějí odejít (z EU) v domnění, že tak budou ve větším bezpečí,“ řekl agentuře Reuters analytik Marc Chandler ze společnosti Brown Brothers Harriman.

Oslabily akcie evropských aerolinek

Událost nejcitelněji zasáhla cestovní sektor, naopak posilovalo zlato a dluhopisy. Část ztrát ale burzy po prvotním propadu smazaly a zmírnily se i hodnoty zlata a státních dluhopisů. „Reakce je tlumená, což také ukazuje, že po všech teroristických útocích se trhy s těmito věcmi naučily žít, “ řekl podle agentury Reuters ekonom Rabobank Emile Cardon.

Německý akciový index DAX ztrácel po poledni 0,5 procenta, belgická burza 0,4 procenta. Dílčí index cestovních společností STOXX Europe 600 oslaboval o dvě procenta.

Velké evropské aerolinky Ryanair a Air France-KLM ztrácely zhruba 4,5 procenta, hotelová síť Accor pak 3,5 procenta. Aerolinky IAG šly ráno dolů o čtyři procenta, easyJet o 3,5 procenta. Další cestovní skupiny jako TUI a Carnival spadly o tři procenta a akcie Intercontinental Hotel Group šly dolů o 2,3 procenta. 

Události pochopitelně budou mít snižující efekt na důvěru spotřebitelů, což ztíží život cestovních kanceláří a aerolinek.
Wyn Ellis
šéf výzkumu cestování z Numis Securities

V závěru dne však ztráty většinou zmizely. Panevropský index FTSEurofirst 300 nejdříve klesl o 0,12 procenta, ale nakonec smazal většinu z více než jednoprocentní ztráty z počátku dne. Frankfurtský index DAX ztráty smazal úplně, nakonec vzrostl o 0,42 procenta. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 uzavřel se ziskem 0,13 procenta. Index pařížské burzy CAC-40 přidal 0,09 procenta, podobně belgický index BEL20 zpevnil o 0,17 procenta.

Výbuchy na letišti i v metru

Odletovou halou bruselského letiště Zaventem v úterý ráno otřásly dvě exploze. Za výbuchy stál sebevražedný atentátník, uvedla belgická televize VRT. Zahynuly více než tři desítky lidí. Bruselské letiště Zaventem zůstává zavřené, letadla jsou odkláněna do Amsterdamu. Mezi Prahou a Bruselem bylo na úterý naplánováno deset letů. Odletěly jen dva ranní z Prahy, jeden z nich uvízl v Bruselu. Další dva z Belgie nestihly odletět.

Další výbuch postihl bruselskou stanici Maalbeek, kde zemřeli další lidé. Belgické ministerstvo vnitra zvýšilo v celé zemi varování před teroristickými útoky na čtvrtý, tedy nejvyšší stupeň. Belgický premiér Charles Michel svolal mimořádné zasedání bezpečnostní rady státu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

ÚOHS: Ministerstvo zaplatí pokutu za pochybení v digitalizaci stavebního řízení

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) musí zaplatit pokutu 200 tisíc korun za to, že tři smlouvy na vytvoření národního geoportálu územního plánování zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, rozhodl pravomocně předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Resort nezákonně nevyčkal na dokončení správního řízení, v němž si neúspěšný uchazeč stěžoval na řízení zahájené v téže problematice formou soutěžního dialogu.
11:22Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Česko v prvním pololetí získalo z EU o 24 miliard víc, než odvedlo

Česko získalo letos za první pololetí ze zdrojů Evropské unie o 24 miliard korun víc, než odvedlo do unijního rozpočtu, informovalo ministerstvo financí. Kladnému saldu přispěly zejména příjmy ze strukturálních fondů a prostředky ze společné zemědělské politiky. Příjmy z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU) byly nižší než v minulosti. Loni za první pololetí byla takzvaná čistá pozice Česka vůči EU 33,7 miliardy korun.
před 4 hhodinami

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
před 20 hhodinami

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
včera v 16:57

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
včera v 13:52

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
včera v 06:00

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
15. 7. 2025Aktualizováno15. 7. 2025
Načítání...