Nemocí z povolání přibývá, své o tom vědí i v Nošovicích

Nemocí z povolání začalo znovu přibývat. V roce 2014 bylo 1250 takových případů, tedy o dvacet procent více než v roce předchozím. Odbory v automobilce Hyundai, která letos vyrobí rekordní počet aut, proto chtějí, aby do firmy přišli lékaři a změřili zátěž dělníků na montážních linkách. Firma v Nošovicích plánuje přesčasové směny, což znamená delší pobyt u linky a s ním rostoucí počet nemocí z povolání u lidí, kteří na nich pracují.

Na seznamu profesních chorob je celkem 86 onemocnění, třeba alergický ekzém anebo plicní nemoci horníků. Vůbec nejrozšířenější je ale syndrom karpálního tunelu, který může způsobit jak manuální práce, tak i chronické přetížení zápěstí při práci na počítači. „Zaznamenáváme intenzivní nárůst profesních onemocnění právě vlivem přetěžování horních končetin. Syndrom karpálního tunelu je opravdu velký strašák firem montážního charakteru,“ potvrdila lékařka Hana Lehocká ze Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě.

Firmě Hyundai se v Nošovicích daří, pro zaměstnance to znamená zvýšenou zátěž

V nejbližších týdnech budou lékaři hodnotit provoz automobilky Hyundai v Nošovicích. Ne všechna pracoviště jsou totiž v automobilce stejně náročná. Odboráři proto chtějí, aby zátěž na jednotlivých pozicích posoudil lékař. Na pracovníky, kteří přijdou na mimořádnou směnu, čekají mimořádné příplatky a řada benefitů.

Video Události
video

Nemocí z povolání přibývá, své o tom vědí i v Nošovicích

V poslední době přibylo na seznam nemocí z povolání poškození plic způsobené prací v zakouřeném prostředí nebo rakovina vaječníků a další nemoci způsobené azbestem. A seznam onemocnění z povolání se má brzy rozrůst o další zásadní diagnózu - nemoci bederní páteře, uvažuje se také o některých dalších nemocech. Pokud vše projde hladce vládou, mohl by nový seznam platit od roku 2017.

Lékařům a sestrám hrozí nemoci páteře i vyhoření

Nárok na odškodné přiznává návrh například i zdravotníkům, kteří pracují s imobilními pacienty. Podle expertů na pracovní medicínu patří právě sestry z geriatrie mezi povolání, kterým hrozí největší problémy s bederní páteří. Nejvíc by sestrám ulevila elektrická lůžka, která ale zatím nemají všude. Aby v budoucnu dostaly odškodnění, musel tým odborníků mimo jiné vytvořit speciální program, který poškození páteře spočítá. Na základě těchto podkladů teď vláda připraví nařízení a problémy s bederní páteří zařadí mezi nemoci z povolání.

Paliativní péče
Zdroj: ČTK
Autor: Sobek Evžen

Další možný následek práce třeba právě u zdravotníků je syndrom vyhoření. Určit, jestli vyhoření souvisí se zaměstnáním, je ale složité. I proto zatím mezi chorobami z povolání nefiguruje. „Myslím si, že vývoj k tomu směřovat bude. Je ale hlavně důležité, aby ta onemocnění tak často nevznikala, aby se dbalo na psychickou bezpečnost práce,“ řekla předsedkyně Společnosti nemocí z povolání Marie Nakládalová.

Pokud se prokáže, že onemocnění vzniklo v důsledku povolání, má postižený právo na odškodnění. Třeba v případě zmíněného karpálního tunelu se bolestné pohybuje mezi 30 a 150 body. Jeden bod odpovídá dvěma stům padesáti korunám. To by pro pacienta znamenalo až 37 a půl tisíce. A k tomu za ztížené společenské uplatnění až 175 tisíc.