Volkswagen možná za smír s USA zaplatí víc než očekávaných sedm miliard eur

Hledání dohody s americkými úřady kvůli emisnímu skandálu Volkswagenu by mohlo trvat déle a mohla by stát více, než se čekalo. Britské stanici BBC to řekl generální ředitel německého koncernu Matthias Müller.

Müller v rozhovoru na ženevském autosalonu řekl, že koncern a američtí regulátoři nadále vedou „konstruktivní dialog“. Upozornil také, že 6,7 miliardy eur (181,3 miliardy korun), které dala automobilová skupina ve třetím čtvrtletí stranou na úpravu vozidel vybavených problémovým softwarem, by nemuselo stačit.

Volkswagen se od loňska potýká s problémy kvůli softwaru, který obchází měření emisí u jeho dieselových motorů. Ve Spojených státech automobilka musí vyřešit otázku úpravy téměř 600 tisíc vozů, u nichž se zjistily výrazně vyšší emise oxidů dusíku. Celosvětově se skandál týká zhruba 11 milionů naftových vozů.

Viníci budou známi v dubnu?

Interní vyšetřování okolností skandálu, které vede americká právnická firma Jones Day, by podle Müllera mohlo být hotovo v dubnu.

Volkswagen následkem kauzy nedávno odložil březnové zveřejnění hospodářských výsledků za loňský rok i dubnovou valnou hromadu. „Odložil jsem finanční výsledky za konec roku a valnou hromadu, aby se zlepšila jejich kvalita… a my mohli ke stanovení těchto čísel přistoupit ještě pečlivěji a svědomitěji,“ řekl Müller.