Prošel opoziční návrh na snazší vypovězení stavebního spoření dětí

Rodiče zřejmě budou moci vypovědět stavební spoření svých nezletilých dětí bez souhlasu soudu a dostat se tak k penězům, ale jen za určitých podmínek. Předlohu opoziční ODS schválila sněmovna, ještě ji musí posoudit senátoři a podepsat prezident. Poslanci také jednali o mezinárodní spolupráci při správě daní, poškozených bankovkách, dani z nabytí nemovitosti nebo znovuzavedení trestnosti přípravy krácení daně.

Ve vypovězení spoření u dětí má zůstat určité omezení. Verdikt soudu se bude například vyžadovat v případech, pokud s ukončením smlouvy dítěte nebudou souhlasit všichni jeho zákonní zástupci. Jinak by soud neměl rozhodovat v případě, že skončila zákonná šestiletá doba spoření. Při předčasném ukončení smlouvy totiž propadají státu zpět státní příspěvky.

Občanští demokraté původně chtěli zrušit souhlas soudu zcela. Sněmovna schválila kompromisní řešení, které doporučil navzdory nesouhlasu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) ústavně-právní výbor. Pelikánovi vadilo mimo jiné to, že předloha pojednává jen o stavebním spoření a není obecná pro všechny obdobné produkty.

Poslanci ale poukazují na to, že stavební spoření je nejvíce rozšířeným produktem. Pelikán také uvedl, že souhlas soudu nezavedl nový občanský zákoník, jak se obecně míní, v právní úpravě byl i předtím. Zákonná pravidla, která mají chránit jmění dítěte, se podle Pelikána léta obcházela.

Opoziční občanští demokraté poukazují na to, že dětem uzavírají smlouvy o stavebním spoření právě rodiče a také jim spoří. Bez souhlasu soudu ale s penězi nemohou nakládat ani v případě, když je chtějí použít například na opravu dětského pokoje. Předloni soudy vedly podle informací ministerstva spravedlnosti přes dva tisíce řízení o ukončení stavebního spoření. Jen v desítkách případů souhlas neudělily.

Spolupráce při správě daní podle požadavků EU

Sněmovna ve zrychleném režimu také schválila vládní novelu zákona o mezinárodní spolupráci při správě daní. Novela na základě požadavků EU sjednocuje postupy při automatické výměně daňových informací podle globálních standardů. Tyto standardy jsou v souladu s požadavky USA na informace o bankovních účtech (FATCA). Proto materiál ruší zákon z roku 2014 o výměně informací o finančních účtech s USA pro správu daní.

Zákon FATCA vyžaduje, aby zahraniční finanční instituce informovaly amerického správce daně Internal Revenue Service (IRS), zda u nich mají američtí občané účet s vyšším zůstatkem než 50 tisíc dolarů (asi 952 tisíc korun). Zákon byl přijat po skandálu s nepřiznanými penězi ve švýcarských bankách. USA dohodu uzavřely s více než stovkou zemí světa.

Daň z nabytí nemovitosti by měl platit jenom kupující

V prvním čtení pak poslanci odsouhlasili novelu zákonného opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí. Daň z nabytí nemovité věci by měl v budoucnu platit výhradně kupující. Vláda si od této změny slibuje větší jednoznačnost zákona i lepší výběr daně. Současný zákon dává možnost oběma stranám transakce, aby se dohodly, která z nich daň zaplatí.

Předloha má také zjednodušit určení základu daně v případě směny nemovitých věcí. Další změna se týká osvobození prvního úplatného nabytí nových staveb a jednotek. Nově se toto osvobození bude vztahovat pouze na stavby a jednotky dokončené nebo užívané, nikoliv na rozestavěné. Novela rovněž mění koncepci zdanění nabytí inženýrských sítí a od daně osvobozuje nabytí nemovitých věcí územními samosprávnými celky ve veřejném zájmu.

Zdaňovat se mají pouze ty budovy podle katastrálního zákona, které jsou součástí inženýrských sítí. Změna zákona má platit od 1. dubna letošního roku. Vláda odhaduje, že v letošním roce vybere stát na dani z nabytí asi deset miliard korun.

Pomalované nebo potištěné bankovky se mají považovat za běžně poškozené

Změní se zřejmě i pravidla pro výměnu poškozených bankovek. Popsané, pomalované, přetištěné a potištěné bankovky budou nově považované za běžně poškozené a bude se za ně vždy poskytovat náhrada. Počítá s tím novela zákona o oběhu bankovek a mincí, která má za sebou první čtení.

Za takzvaně standardně poškozené bankovky a mince se podle nynější úpravy poskytuje náhrada vždy, za nestandardně poškozené jen v určitých případech, které vyhodnocuje Česká národní banka. Podle vlády je proto cílem změny zákona snížit zátěž dotčených subjektů při výměně nestandardně poškozených bankovek a mincí. U mincí navrhuje MF z přesně vyjmenovaných nestandardních poškození vyjmout proděravělé mince. Prodejní automaty už nebudou zadržovat podezřelé mince, ale budou je odmítat. Na případy úmyslného poškozování mincí a bankovek se dál bude uplatňovat ustanovení trestního zákoníku.

Poslanci pak navrhli vypustit z vládní novely znovuzavedení trestnosti přípravy krácení daně. Podle kritiků by mohlo vést ke zneužívání a k likvidaci podnikatelů. K novele zákona patří i zvýšení motivace lidí k oznamování korupce a úprava pravidel pro trestní stíhání poslanců, senátorů nebo ústavních soudců. Příprava krácení daně byla trestná do roku 2009, nyní se má kvůli potírání například takzvaných karuselových obchodů do zákona vrátit. Za přípravu krácení daně by pachatelům hrozilo podle novely až desetileté vězení. Poslanci pravicové opozice přitom upozorňují na tenkou hranici mezi daňovou optimalizací a přípravou trestného činu.