E15: Kotvu kupuje podnikatel Skala, dá za ni více než dvě miliardy

Pražský obchodní dům Kotva v tendru irské konsolidační agentury NAMA koupila Pražská správa nemovitostí (PSN) miliardáře  a realitního podnikatele Václava Skaly. Cena přesáhla 80 milionů eur (zhruba 2,2 miliardy korun), napsal s odvoláním na informované zdroje deník E15.

Kotva
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

PSN podle deníku obchodní dům získala v konkurenci českých i zahraničních zájemců, a to po několikaměsíčním ostrém souboji. Dosavadního irského vlastníka, společnost Markland, zastupovala poradenská společnost Cushman & Wakefield. Žádná ze zúčastněných stran obchod nekomentovala, píše E15.

Současná změna majitele je výsledkem toho, že irští developeři s využitím peněz z levných úvěrů u tamních bank nakupovali nemovitosti všude po Evropě, ale za poslední hospodářské krize přestali být schopni dluhy splácet. Při státem organizované následné záchraně irských bank se pak tyto reality dostaly do státní konsolidační agentury NAMA, která nyní organizuje jejich prodej.

Skala stál u zrodu později vytunelovaného fondu Trend, který držel akcie Kotvy

Akcie Kotvy připadly v 90. letech v kuponové privatizaci později vytunelovanému fondu Trend. Deník připomněl, že Skala patřil k zakladatelům fondu. Následovaly soudní tahanice, které vyústily také v arbitráž někdejšího většinového majitele Forminster Enterprises proti státu. Markland získal Kotvu v roce 2005 a do její renovace podle E15 investoval stovky milionů korun, zvláště po vzniku sousedního nákupního centra Palladium.

Kotva byla postavena v letech 1970 až 1975. Obchodní dům je považován za jednu z nejzajímavějších československých budov 70. let. Budova má pět nadzemních podlaží a její půdorys tvoří několik do sebe zaklesnutých šestihranů. Budovu navrhli manželé Věra a Vladimír Machoninovi.