Chystá se zatím největší čínská zahraniční akvizice: Převzetí švýcarské Syngenty

Čínská státní společnost ChemChina je blízko dohody o převzetí švýcarského producenta pesticidů a osiv Syngenta. Na tuto transakci má připraveno zhruba 43 miliard švýcarských franků (přes jeden bilion korun), uvedla agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Pokud se dohoda uskuteční, bude patřit mezi největší akvizice čínské firmy v zahraničí.

Video Studio ČT24
video

Chystá se zatím největší čínská zahraniční akvizice: Převzetí švýcarské Syngenty

Dohoda by mohla být oznámena už ve středu, kdy Syngenta zveřejní výsledky hospodaření. Jednání ale podle zdrojů stále nejsou u konce, zbývá ještě doladit některé podrobnosti.

Jednání o převzetí Syngenty znamená další konsolidaci v chemickém sektoru. Už loni v prosinci oznámily spojení americké podniky DuPont a Dow Chemical. Zájem o převzetí Syngenty měla loni na jaře konkurenční americká firma Monsanto. Syngenta však převzetí odmítla a Monsanto nakonec od svých plánů ustoupila.

 

Převzetím Syngenty chce Čína snížit závislost na dovozu potravin

ChemChina v posledních letech uskutečnila několik nákupů. Minulý měsíc se dohodla na koupi německého výrobce strojů na zpracování a výrobu gumy a umělých hmot KraussMaffei za zhruba jednu miliardu dolarů. Převzetí Syngenty by bylo v souladu se snahou čínské vlády zvýšit produktivitu v zemědělství a snížit závislost na dovozu potravin.

Syngenta patří k předním světovým výrobcům chemických látek, jež se používají v zemědělství. Působí ve zhruba 90 zemích světa, kde má přes 28 tisíc zaměstnanců. V České republice firma zahájila činnost v lednu 2001. Považuje se za jedničku na českém trhu v oblasti ochrany zemědělských plodin.