Nový standard DVB-T2, který se nyní testuje, vytlačí svého současného předchůdce DVB-T po roce 2020. Do té doby budou televizní programy souběžně vysílány v obou verzích. Televizní přijímače, které splňují nový standard (spuštěn má být letos v druhém pololetí), jsou již nějaký čas v prodeji.
Domácností se bude týkat obměna 2,5 milionu TV přijímačů a set top boxů. Velká část „nuceného“ nákupu ale bude uskutečněna prostřednictvím přirozené obměny, protože lidé si pořizují nové televize v horizontu pěti až sedmi let.
Kolik zaplatí operátoři a stát
Náklady televizních operátorů a státu by se měly podle propočtů ČRa pohybovat kolem miliardy korun. Z toho dvě třetiny připadnou na výdaje operátorů například na výstavbu a provoz přechodových sítí či přeladění stávajících DVB-T sítí mimo pásmo 700 MHz a podobně. Zbytek budou náklady státu zejména na informační kampaň nebo na zajištění TV příjmu pro sociálně potřebné skupiny.
Pro přechod na nový standard hovoří jak plánované a nevyhnutelné zmenšení rozsahu kmitočtového pásma UHF (470–790 MHz), určeného doposud pro digitální vysílání ve prospěch mobilních sítí, tak zvyšování kvality televizního obrazu a růst počtu televizních programů.