
Historický zlom pro Apple: Poprvé zřejmě klesl prodej iPhonů
Nejhodnotnější společnost na světě podle tržní kapitalizace očekává, že příjmy v tomto čtvrtletí do konce března klesnou na zhruba 50 až 53 miliard dolarů. Loni ve stejném čtvrtletí činily 58 miliard dolarů.
„Apple je příliš závislý na iPhonu - tvoří stále více než 65 procent jeho příjmů. A myslím, že to je příčinou obav z budoucnosti. Musí začít zaměřovat na komplexní příjmy z ostatních produktů.“
Avneesh Saxena
Generální ředitel Applu Tim Cook během úterní telekonference s analytiky uvedl, že v tomto čtvrtletí asi klesne i prodej telefonů iPhone. Situace, ve které se firma nyní nachází, se oproti stejnému období před rokem „dramaticky“ změnila. Podmínky jsou podle Cooka „extrémní“, ať už to jsou výrazné kurzové změny, zpomalující hospodářský růst, či klesající ceny komodit.

Zikmund: Pro Apple to není žádná velká tragédie
Prognózy podle agentury Reuters naznačují, že Apple by v tomto kvartálu mohl prodat 50 až 52 milionů iPhonů. Loni ve stejném čtvrtletí prodal 61,2 milionu iPhonů. Prodej těchto zařízení by mu tak klesl vůbec poprvé v historii, uvedl analytik Daniel Ives ze společnosti FBR Capital Markets&Company.
Starý za nový?
Cook míní, že propad nebude tak masivní, jak předpovídají někteří analytici. Růst přitom není zcela vyloučen, protože 60 procent zákazníků, kteří iPhony vlastnili před uvedením nejnovějšího modelu iPhone 6 na trh, svoje starší telefony za jednu z novinek 6 či 6S ještě vymění, naznačil také.
„Pro Apple to neznamená žádnou velkou tragédii. Životní cyklus toho výrobku se nějakým způsobem naplňuje a velkou neznámou a svým způsobem i očekáváním je uvedení nových iPhonů, které mají přinést inovace, jež zase donutí přejít uživatele starších modelů na ty novější.“
Martin Zikmund
Čistý zisk Applu za tři měsíce do 26. prosince sice vzrostl o 1,9 procenta na rekordních 18,36 miliardy USD (asi 456 miliard korun). Růst prodeje iPhonů se ale téměř zastavil. Apple v tomto období prodal 74,8 milionu iPhonů, což je jen o něco málo více než předloni ve stejném čtvrtletí, kdy se prodalo 74,5 milionu kusů těchto přístrojů. Šlo přitom o první celé čtvrtletí, v němž se prodávaly nové iPhony 6S a 6S Plus.
Příjmy Applu ve fiskálním prvním čtvrtletí stouply o 1,7 procenta na rekordních 75,87 miliardy USD (1,89 bilionu korun), zaostal ale za odhady analytiků. Firma dává neuspokojivý výsledek do souvislosti se silnějším americkým dolarem; příjmy prý kvůli němu byly nižší o zhruba pět miliard dolarů.
Finanční ředitel Applu Luca Maestri agentuře Reuters řekl, že v oblasti širší Číny, kam patří i Hongkong a Tchaj-wan, se příjmy v uplynulém kvartálu zvýšily o 14 procent. Firma ale pozoruje, že v tomto regionu, především v Hongkongu, nastávají změny v ekonomice. „Je stále zřejmější, že tu jsou jisté náznaky ekonomických problémů,“ uvedl Maestri. „Začínáme zaznamenávat něco, co jsme nikdy dříve nepozorovali,“ sdělil také.
Analytici se obávají, že Apple nemá žádný jiný produkt, který by byl stejným trhákem jako iPhony. Údaje o prodeji hodinek Watch firma nezveřejnila. Společnost údajně pracuje na vývoji automobilu, její plány v této branži ale zatím zcela jasné nejsou.