Registr vozidel bude spravovat O2, stát ušetří až 100 milionů

Praha - Ministerstvo dopravy v zakázce na spravování registru vozidel vybralo firmu O2. Ta má od října nahradit současného provozovatele problematického registru, firmu ICZ. O2 chce registr provozovat výrazně levněji, stát by za 3 roky mohl ušetřit až 100 milionů korun. Registr v létě 2012 opakovaně kolaboval, poté se měsíce potýkal s problémy.

„Společnost O2 vybrala výběrová komise ze sedmi zájemců. Výsledky řízení už napadl současný provozovatel, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nicméně jeho námitku zamítl,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar.  

Po skončení lhůty na odvolání uchazečů ministerstvo dopravy s vítězem podepíše tříletou smlouvu. O2 si za spravování registru hodlá účtovat 40 milionů korun, což je o 100 milionů méně, než úřad očekával. Operátor O2 už nyní s elektronickými registry dopravního resortu pracuje a zajišťuje pro ně datový přenos. 

Součástí smlouvy má být i vylepšení systému a zajištění školení úředníků k snazšímu přechodu na nové funkce, které bude registr mít. „Potřebujeme vylepšit některé funkce registru a zajistit spolehlivý provoz. Za samozřejmé považuji, že chceme odpovídající službu koupit co nejvýhodněji,“ uvedl při vypsání zakázky ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Při kolapsu registru v létě 2012 lidé čekali hodinové fronty
Zdroj: ČTK
Autor: Josef Vostárek

Centrální registr vozidel vyřizuje žádosti spojené s přihlašováním a odhlašováním automobilů. ICZ nahradil dřívějšího provozovatele registru, firmu ATS Telcom. Ta systém spravovala od léta 2012, kdy registr přešel pod ministerstvo dopravy. Komplikovaný přechod z jednoho úřadu na druhý způsobil dlouhé fronty žadatelů o změny v registru na přepážkách.