Mládek má shodu na prolomení limitů, neřekl ale, jak velkém

Praha – Vláda po prázdninách zřejmě schválí prolomení limitů těžby na dole Bílina na Mostecku. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) na jednání s ústeckými krajskými zastupiteli oznámil, že je shoda na pokračování v těžbě v dole, odkud přichází uhlí pro české teplárny. Není však jasné, jak rozsáhlou variantu stát zvolí a zda se bude týkat i dolu ČSA. Ministr je však přesvědčen, že na ČSA těžba neskončí ani při zachování limitů.
Krajina v severních Čechách po těžbě hnědého uhlí
Zdroj: ČT24 Autor: Jan Langer

V dolech na Mostecku existují čtyři varianty, jak pokračovat v těžbě. Podle Jana Mládka je shoda na tom, že se vláda nepřikloní k zachování současných limitů. Nechtěl ale říci, která z variant jejich prolomení připadá v úvahu. Je možné, že bude těžba pokračovat jen na dole Bílina, anebo i na dole ČSA. Důsledkem by potom bylo zbourání části Horního Jiřetína, popř. celé obce. Mládek se v minulosti přikláněl k možnosti prolomení limitů na obou dolech, ale jen částečné demolici Jiřetína. „Můj názor zná premiér Bohuslav Sobotka, já chci nejprve mluvit s tripartitou,“ řekl ministr nyní. Tripartita bude jednat na konci července.

Starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt (SZ) ale věří, že k demolici obce nedojde. „Mám z toho pocit, že se spíše uvažuje o prolomení (limitů) na Bílině a zachování na dole ČSA,“ řekl.

Ministři se prolomení nebrání, mají ale různé představy

Která varianta u vlády zvítězí, není zřejmé ani z vyjádření dalších jejích členů. Premiér Sobotka (ČSSD) dal najevo, že si nepřeje bourat domy v Horním Jiřetíně. Naopak ale zachování současného stavu nenašlo jednoznačnou podporu ani u ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), který připustil, že v krajním případě je prolomení možné.

Těžaři a jejich odbory potom žádají vládu o úplné prolomení limitů těžby na Mostecku. V případě, že se vláda postaví proti, obávají se zvýšení nezaměstnanosti v Ústeckém kraji, kde je přitom dlouhodobě největší procento lidí bez práce. I ministr Mládek tvrdí, že by podle studie poradenské firmy PricewaterhouseCoopers přišlo o práci v dolech a dodavatelských společnostech sedm až dvanáct tisíc lidí. „Podle tohoto odhadu by něco mezi 3400 až 4800 lidí přišlo o práci při uzavření dolu ČSA. Na Bílině by to bylo někde mezi 5250 a 7500,“ řekl Mládek.

image_661038
Zdroj: ČTK
Autor: Hájek Ondřej

Těžba na ČSA může pokračovat i bez prolomení, závisí na poptávce

Další existence dolu ČSA ale podle něj nezávisí výhradně na prolomení limitu. Metodou chodbicování či stěnování by bylo možné prodloužit jeho životnost až do roku 2025. „Nové zjištění je, že byly přehodnoceny zásoby. Zjistilo se, že uhlí ve stávajících limitech lze vytěžit víc, než se dosud předpokládalo,“ upozornil Jan Mládek. Větší zásoby jsou podle něj i na Sokolovsku.

Rozsah změny těžebních limitů bude záviset i na odbytu uhlí. Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo energetickou koncepci, která počítá s tím, že podíl uhlí na energetickém mixu bude dlouhodobě klesat. Pro pokrytí potřeb tepláren bude podle Mládka dostačovat prolomení limitů na dole Bílina. „To zajistí dlouhodobou perspektivu pro české teplárenství,“ řekl ministr.

Limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách zaručují městům a obcím, pod nimiž surovina leží, že nebudou kvůli těžbě zbourány. Zavedla je vláda v roce 1991. O tom, že se v Česku limity těžby uhlí „dříve či později“ prolomí, je přesvědčen prezident Miloš Zeman. Ten v říjnu podpořil konání krajského referenda k této otázce.