Deloitte: Českou ekonomiku v růstu předběhnou Polsko i Slovensko

Loňský růst českého HDP by měl skončit na 4,7 procenta, letos ekonomika podle odhadu poroste o 2,5 procenta a v letech 2017 až 2021 by měla růst průměrným tempem 2,2 procenta ročně. Uvedl to hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Růst ekonomiky v Česku by měl být podle odhadů Deloitte v následujících letech pomalejší než na Slovensku nebo v Polsku, které se v příštích letech mají držet nad třemi procenty růstu. „S ohledem na silné ekonomické vazby České republiky na eurozónu, která patrně i nadále poroste poměrně pomalým tempem, bude těžké dosahovat výrazně rychlejšího růstu,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Životní úroveň se má zvyšovat

Na druhou stranu by se měla v Česku zvýšit životní úroveň měřená HDP na obyvatele v paritě kupní síly, a to až na 88 procent průměru EU do roku 2021, což by mělo být nejvíce ze zemí v regionu.

Předloni byla životní úroveň v Česku na 83 procentech zemí EU a loni stoupla podle Marka na 86 procenta, kde setrvá i letos. Před Česko by se podle Marka měla do roku 2021 posunout Litva s 91 procenty. Slovenská životní úroveň by měla dosáhnout 84 procent průměru EU, Polsko 77 procent a Maďarsko 72 procent průměru EU.

Medián mezd má podle prognózy Deloitte narůst z 22 tisíc korun v loňském roce až na více než dvacet devět tisíc. V přítím roce by inflace mohla podle Deloitte přesáhnout dvě procenta, o což usiluje Česká národní banka. V dalších letech by se růst spotřebitelských cen měl držet mezi jedním a dvěma procenty.

Zároveň ekonom Deloitte upozornil, že česká ekonomika se po dvaceti letech transformace začala přibližovat standardnímu modelu menší otevřené západoevropské ekonomiky. Důvodem je například vývoj platební bilance, která se v roce 2014 poprvé dostala do kladných hodnot a měla by jich dosahovat i v dalších letech.

Čínská ekonomika má klesat k šesti procentům, indická má zamířit k osmi

Globální ekonomika by měla podle analýzy Deloitte růst v letech 2017 až 2021 průměrně o 3,9 procenta, což je hodnota dlouhodobého průměrného tempa růstu mezi roky 1961 až 2014. Spojené státy by v tomto období měly vykázat průměrný růst o 2,4 procenta a eurozóna o 1,6 procenta.

Zdroj: Eurostat, národní statistické úřady, Deloitte

Růst čínské ekonomiky by měl zpomalit na průměrných 6,2 procenta. Vývoj ruského HDP by ještě letos měl zůstat v záporných hodnotách, postupně by se ale měl ustálit na 1,5 procenta. Ze zemí BRIC se podle Deloitte nejlépe povede Indii, která by se měla udržet nad sedmi procenty.

Zdroj: národní statistické úřady, Deloitte