Ohlášené tempo loňského růstu německého hospodářství odpovídá prognóze tamní vlády. Mírně však překonalo očekávání analytiků, kteří podle průzkumu agentury Reuters odhadovali růst pouze na stejné úrovni jako o rok dřív.
„Celkově vzato se loni německá ekonomika opět vzepřela řadě negativních faktorů a dosáhla dalšího solidního růstu,“ uvedl analytik společnosti ING Carsten Brzeski. Analytik České spořitelny Jan Jedlička upozornil, že nemůžeme Německo nazývat ekonomickým tygrem, i tak ale „při takto nízkém růstu dokázalo vygenerovat přebytek v systému veřejných financí“. V České republice je situace opačná. „Růst byl na několikaletých maximech, a přesto jsme dosáhli deficitu státního rozpočtu převyšující šedesát miliard,“ dodal.
Důležité jsou spotřebitelské i státní výdaje
Německá ekonomika těží zejména z růstu spotřebitelských a státních výdajů. Ten kompenzuje slabší přínos mezinárodního obchodu, který je důsledkem zpomalování hospodářského růstu v rozvíjejících se zemích.
„Nejdůležitějším motorem růstu byla domácí spotřeba,“ prohlásil šéf statistického úřadu Dieter Sarreither. Úřad rovněž uvedl, že v samotném čtvrtém čtvrtletí ekonomika stoupla asi o 0,25 procenta proti předchozím třem měsícům.

Jedlička: S 1,7% růstem není Německo ekonomický tygr, vygenerovalo ale přebytek
Jedlička: S 1,7% růstem není Německo ekonomický tygr, vygenerovalo ale přebytek
Zaměstnanost v Česku může předstihnout současného lídra, Německo
Svaz německého průmyslu (BDI) tento týden předpověděl, že v letošním roce hospodářský růst v Německu zrychlí na téměř dvě procenta. Německou ekonomiku podle BDI podporují nízké ceny ropy, nízké úrokové sazby a slabý kurz eura vůči dolaru. Poslední prognóza německé vlády letos počítá s růstem ekonomiky o 1,8 procenta.