Česká ekonomika drží solidní tempo. Firmám přibývá zakázek, stavebnictví posílilo

Český průmysl v listopadu zrychlil meziroční růst na 5,7 procenta po říjnovém růstu o 3,8 procenta. Meziměsíčně však poklesl, což analytici nečekali. Většina z nich ale zároveň míní, že to neznamená změnu dosud příznivého trendu, ale že se jedná pouze o určitou korekci po silném říjnu, kdy průmyslová produkce zejména v důsledku výroby motorových vozidel vzrostla výrazně nad očekávání. Stavebnictví pak svůj růst opět obnovilo, i když zatím jen minimálně.

Video Zprávy ve 12
video

Česká ekonomika drží solidní tempo

K celkovému meziročnímu růstu průmyslu v listopadu opět přispěla hlavně auta. Klesla naopak výroba chemických látek a také elektřiny. Právě odstávky v energetice vedly zřejmě k značné rozkolísanosti výkonnosti průmyslu v posledních měsících, soudí analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Podle něho je výsledek za listopad zklamáním. „Meziměsíčně jsme čekali drobný nárůst,“ dodal.

Ve srovnání s předchozím měsícem byla totiž  průmyslová výroba po vyloučení sezonních vlivů nižší o 1,2 procenta.  Analytik Generali Investments Radomír Jáč situaci v průmyslu ale nehodnotí nijak negativně. Data za listopad totiž zároveň hlásí růst nových průmyslových objednávek, především těch ze zahraničí.

Rostoucí objednávky znamenají, že tuzemští průmysloví výrobci budou mít dostatek práce i v dalších měsících. Výhled aktivity v českém průmyslu tak zůstává příznivý a obdobný signál ostatně přichází z průzkumů podnikatelského sentimentu, podotkl Jáč. „Z hlediska průmyslové dynamiky jsme na tom velmi dobře. Z hlediska podílu na celkovém HDP u nás průmysl zastává větší procento, je to okolo jedné třetiny. V jiných zemích, rozvinutějších, je to kolem osmnácti procent. Průměr v zemích Evropské unie je 15,1 procenta,“ uvedl ekonom Moody's Analytics Martin Janíčko.

Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 7,2 procenta. Výrazněji rostla u zakázek ze zahraničí, a to o 10,5 procenta. Listopadové tržby průmyslových podniků se zvýšily o 1,7 procenta.

„Není to špatný výsledek. Potvrdil, že průmyslu se dařilo celý rok. Na druhou stranu, když se podíváme na očištěná čísla, nejsou nijak oslnivá.“

Filip Fyrbach

analytik GE Money Bank

Zahraniční obchod skončil v listopadu přebytkem 14,3 miliardy korun, meziročně byl o čtyři miliardy korun vyšší. V číslech se příznivě projevil růst obchodu s dopravními prostředky či nižší schodek obchodu s minerálními palivy v důsledku propadu cen ropy. Listopadový zahraniční obchod si  tak podle analytiků udržel relativně příznivou dynamiku z října. „V kumulativním vyjádření od začátku roku dosahuje přebytek zahraničního obchodu, stejně jako v předchozím roce 150 miliard korun,“ dodává ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Video Zprávy
video

Fyrbach: Výsledek potvrdil, že průmyslu se dařilo celý rok

Fyrbach: Výsledek potvrdil, že průmyslu se dařilo celý rok

Janíčko: Průmysl má dobré výsledky, mohly být lepší výsledky v energetice

Stavebnictví se v listopadu vrátilo k růstu

Stavební produkce v Česku loni v listopadu meziročně stoupla o 1,5 procenta. Po říjnovém poklesu o 1,3 procenta se tak vrátila k růstu z předchozích měsíců. „Říjnový propad byl jen dočasný. Stavební produkce v listopadu 2015 vzrostla meziročně o 1,5 procenta. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů činí však růst jen 0,2 procenta. Takže žádná sláva. Problémy přináší pozemní stavitelství. Tady poklesla výroba o 4,6 procenta,“ okomentoval výsledky hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora.

Dobře si naopak vedou zejména inženýrské stavby. Přibylo ale i zahájených bytů a více jich bylo i dokončeno. „Počet vydaných stavebních povolení se v listopadu meziročně zvýšil o 5,7 procenta. To je dobrý signál do budoucna. V roce 2016 stavebnictví poroste,“ dodal Pikora.

Nicméně tento růst pravděpodobně letos zpomalí. Jak připomíná ekonom Komerční banky Viktor Zeisel, tento roku už nebude tak silný příliv financí z fondů EU, což se promítne zejména do snížené aktivity v inženýrském stavitelství.