Ceny bytů rostou, kvůli odchodu Rusů však zlevňují v Karlových Varech

Karlovy Vary – město, které na realitním trhu zažívá opak než zbytek republiky. Zatímco jinde ceny bytů v průměru rostou, tady ty hlavně nejdražší šly s cenou dolů. Důvodem je odliv bohatých klientů z Ruska, který začal před dvěma lety. Celkově však trh s půjčkami na byty a domy rostl nejrychleji za posledních pět let a navzdory tomu, že ceny obecně stoupají.

Luxusní byty na dobré adrese v srdci Karlových Varů jsou určené zejména bohatým cizincům. Čím blíž ke kolonádám a vřídlům, tím vyšší cena. Byty většinou mívají více jak sto metrů, dvě ložnice, pracovnu. Cena se pak vyšplhá i na dvanáct milionů korun. „Normální smrtelník žijící a vydělávající v Karlových Varech na ně prostě nemá,“ konstatuje realitní odborník v lázeňském městě Ivan Žikeš.

Byty v tomto domě v centru Karlových Varů jsou na prodej už déle než pět let. Rusů, kteří byli v minulosti ochotni zaplatit i sto tisíc korun za metr čtvereční bytu v lázních, totiž dramaticky ubývá. Loni jich přijelo zhruba o 22 tisíc míň než loni. „V průběhu prvních třech čtvrtletí roku 2015 přijelo do Karlových Varů o 36 % ruské klientely méně než v roce předchozím,“ potvrzuje ředitelka Infocentra Karlovy Vary Jitka Štěpánková.

Důvodů je ale víc. Po pádu rublu je Česko pro Rusy dražší. „Raději si vezmeme byt, který je levný, který by nám dovolil jednou do roka přijet sem, aby nás to moc finančně nebolelo,“ konstatuje ruský podnikatel Sergej Djačenko.

Video Události
video

Ceny bytů v Česku rostou

Ceny luxusních bytů tak spadly na 40 tisíc korun za metr čtvereční. K horší ekonomické situaci Rusů se přidaly i obavy ze situace v Evropě a problémy s běženci. „Nevědí, jestli to, co se ukazuje v televizi, se děje i v Čechách. Takže z toho mají strach,“ dodává Djačenko.

Navzdory tomu ve městě rostou stovky nových bytů. Magistrát jejich výstavbu zatím moc ovlivnit nemůže. Územní studie pravidla jen doporučuje. „Stanovuje, kam už by se ty stavby neměly rozrůstat,“ vysvětluje mluvčí magistrátu města Jan Kopál. V příštích dvou letech by se studie mohla stát závaznou součástí územního plánu. Město usiluje o zápis na seznam památek UNESCO a musí proto výstavbu regulovat a zachovat svůj historický ráz.

Trh s půjčkami rostl nejrychleji za posledních pět let

Trh s půjčkami na byty a domy rostl nejrychleji za posledních pět let – navzdory tomu, že ceny stoupají. Klienti využívali nízkých úroků, které v podstatě po celých 12 měsíců klesaly. V průměru činily 2,12 procenta. Celkově si tak lidé na bydlení půjčili v roce 2015 skoro dvě stě miliard korun, tedy vůbec nejvíce v historii.

Čísla sice obsahují i refinancované úvěry, nicméně podle generálního ředitele Hypoteční banky Jana Sadila by rekordní růst platil i tehdy, pokud by se z celkových údajů odečetly. 

Video Ekonomika ČT24
video

Sadil: Průměrná hypotéka je 1,8 milionu korun

Eva Vyšanská s manželem si vzali hypotéku, a tak mohli rekonstruovat své vlastní bydlení. Kromě toho se ale rozhodli ještě investovat a koupili další byt. Dnes v něm mají nájemníky. Splátky dvoumilionového úvěru tak v podstatě pokryje nájem. Podobně jako tito manželé se chová čím dál více lidí: hypotéku na byt, ve kterém bydlí pak nájemníci, si bere každý pátý. Banky tak loni půjčily lidem na bydlení o téměř padesát miliard víc než v roce 2014.

Například tyto byty na pražských Vinohradech se teprve dokončují – na prodej už ale dávno nejsou. „Byty vydrží v nabídce tak maximálně měsíc, většina bytů je v projektech prodána ve fázi výstavby. Největší výhoda pro klienta je, že si vše může od počátku vybírat sám, například v této koupelně si klient vybíral obklady, dlažby, umyvadla,“ vysvětluje jednatelka projektantské firmy Czech Buildings Lenka Hanžlová.

Neroste však jen zájem o hypotéky, ale i o bytové designery

Loni bytoví designeři pomáhali vybavit o třetinu více bytů. „Nejčastěji chtějí lidé vybavit obývací pokoj – minimalistické stěny, jednoduchá skříňka a knihovna,“ říká bytová architektka Hezkey.cz Markéta Musilová. A poradit si už nechávají i lidé, kteří nemají na nábytek velké částky. „Někdo přijde s rozpočtem třeba i padesát tisíc na jeden pokoj,“ dodává.

Podle odhadů letos objem poskytnutých peněz na bydlení začne pomalu klesat. Naopak stoupat začaly už minulý měsíc poprvé úroky.