Technicky vzdělané absolventy si firmy zajišťují už na školách

Firmy čím dál častěji spolupracují se středními i vysokými školami, aby si zajistily kvalifikované zaměstnance, kteří v současnosti na trhu práce chybí. Studenti tak mají už na škole jistotu, že po absolvování mají kam nastoupit.

„Vychováváme studenty, dá se říct, přesně na míru jednotlivým dceřiným společnostem. Vybraným studentům také poskytujeme stipendia a pak hned jistotu zaměstnání,“ zmínila mluvčí Vítkovice a.s. Eva Kijonková. Přímo pod ostravský průmyslový podnik totiž spadá Vítkovická střední průmyslová škola. Poslední roky mají přetlak studentů a můžou si na této škole vybírat. Po profesích, které se zde vyučují, je rekordní poptávka.

Od studentů rovněž zaznívá, že si obor vybrali, protože tak mohou najít dobré zaměstnání. Někteří mohou vědět už od prvního ročníku, že nastoupí ve Vítkovicích, protože s nimi firma už po prvním pololetí podepíše smlouvu.

Video Události
video

Události ČT: Na trhu chybí kvalifikovaní uchazeči, firmy spolupracují se školami

Studenti se přiblíží reálným problémům

Podobně spolupracují s firmami i vysoké školy. Studenti podle vedoucího Ústavu technologie obrábění, projektování a metrologie ČVUT v Praze Libora Beránka přijdou do úzké spolupráce s průmyslovým podnikem. „Dostanou se k řešení reálných problémů, což je pro ně mnohdy rozhodující záležitost,“ uvedl Beránek. V laboratořích ČVUT například kontrolují kvalitu součástek, a to i pro mladoboleslavskou škodovku.

Poptávka po čerstvých absolventech se ale neomezuje jenom na technické profese. Pokud chce firma opravdu vzdělaného zahradníka, tak už kontaktuje například Střední odbornou školu stavební a zahradnickou. „Pokud je žák vlastně úspěšný, tak je o něj velký zájem,“ uvedla učitelka odborného výcviku na této škole Marie Weigrichtová.

Kvůli nedostatku technicky vzdělaných lidí každopádně roste i nástupní mzda. V současnosti se u absolventů žádaných profesí pohybuje od 22 do 27 tisíc korun.