České EPH zřejmě koupí podíl v Slovenských elektrárnách od Enelu

Italský energetický koncern Enel se dohodl na prodeji svého zhruba dvoutřetinového podílu v hlavní slovenské elektrárenské společnosti Slovenské elektrárne (SE) do rukou české skupiny Energetický a průmyslový holding (EPH). Listu La Stampa to podle agentury APA řekl šéf Enelu Francesco Starace. Dodal, že prodej podílu by měl italské firmě přinést 1,3 miliardy eur (zhruba 35 miliard korun).

Video Ekonomika ČT24
video

Šnobr: Je to riskantní akvizice

V první fázi transakce by měl EPH ještě před Vánocemi získat od Enelu zhruba třetinový podíl v SE. Zbytek akcií by měl obdržet po dokončení jaderné elektrárny Mochovce na jihu Slovenska. „To se stane za dva roky,“ uvedl šéf Enelu Francesco Starace. Enel za zhruba dvoutřetinový podíl v SE v roce 2006 zaplatil 840 milionů eur, upozorňuje APA.

Podle analytika z J&T Banka Michala Šnobra hodnota podílu ve výši 35 miliard neodpovídá, detaily  obchodu však nejsou známé. „Společnost SE je díky velmi náročné a nákladné dostavbě JE Mochovce ve stavu, který není uplně jednoduchý, dluh této společnosti je na vysoké úrovni a kvůli dostavbě se ještě bude zvyšovat. Na druhou stranu její výkon ziskovosti se výrazně snižuje, tato společnost se řadí mezi vůbec nejvíce zadlužené energetiky v Evropě a dokonce bych řekl, že aktuálně se nachází z pohledu zadlužení a provozní výkonnosti téměř na hranici bankrotu,“ konstatuje.  

Míní, že do této riskantní akvizice EPH šla z důvodu víry, že až se Mochovce po dostavbě rozjedou, tak do toho nějakým způsobem zasáhne stát. „Tedy, že elektřina po dostavbě bude dotovaná nebo dokonce, že slovenský stát bude muset na tu situaci v JE Mochovce v budoucnu reagovat například i odkoupením elektrárny,“ dodává Šnobr. 

Výstavba třetího a čtvrtého bloku v Mochovcích začala už v roce 1987. Kvůli nedostatku peněz však byly práce později pozastaveny a obnovil je až Enel v roce 2008. Původně měly být hotové v letech 2012 až 2013, podle nejnovějšího plánu by ale oba bloky měly být uvedeny do provozu postupně až v letech 2016 a 2017. Zároveň byl výrazně navýšen rozpočet.

Prodej podílu v SE je součástí plánu italské firmy prodat majetek za zhruba pět miliard eur. O podíl Enelu v SE se původně zajímala také slovenská rafinerie Slovnaft v konsorciu s maďarskou státní energetickou skupinou MVM. Slovnaft ale v říjnu uvedl, že od záměru získat akcie SE odstoupil, a zdůvodnil to riziky, která jsou podle něj spojena s dokončením jaderné elektrárny Mochovce. O koupi se dříve  zajímala i společnost ČEZ, ale nakonec se rozhodla závaznou nabídku nepodat.