Exportéři očekávají rekordní vývoz, pomohlo i oslabení koruny

Vývoz zboží z České republiky do zahraničí by mohl letos vzrůst téměř o šest procent na novou rekordní úroveň ve výši 3,8 bilionu korun, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. V loňském roce činil vývoz 3,6 bilionu korun.

Zatímco má míra exportu vzrůst, bilance zahraničního obchodu by měla setrvat v kladné podobě na loňských 400 miliardách korun.

Hlavním impulsem pro rekordní hodnoty exportu v posledních dvou letech bylo podle místopředsedy Asociace exportérů Otta Daňka rozhodnutí České národní banky z listopadu 2013 o oslabení koruny na úroveň 27 korun za euro. „Byl to start, kdy se nám podařilo získat více zakázek, než tomu bylo v předcházejících letech. A z tohoto žijeme i v roce 2015,“ vysvětlil Daněk.

„Podíl exportu na tvorbě českého hrubého domácího produktu se za tuto dobu zdvojnásobil z 41,3 procenta na loňských 84,6 procenta.“

Otto Daněk

místopředseda Asociace exportérů

Vývoz do Ruska pokračuje v propadu

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) zmínil, že významnými faktory podporujícími růst české ekonomiky jsou nízké ceny ropy a konjunktura v Německu jako jádru Evropské unie. Připomněl také pozitivní vliv podpory investic ze strany státu, například u továrny na pneumatiky firmy Nexen.

Více české podniky exportují zejména do Německa, které je největším vývozním trhem Česka. „Podíl Německa na českém exportu nyní dosahuje 33 procent. Za ním s odstupem s podílem osm procent následuje Slovensko,“ dodal Daněk.

Naopak výrazný pokles exportéři letos utrpí při obchodování s Ruskem. „Loni export do Ruska klesl pouze o tři miliardy korun na 112 miliard. Letos však očekáváme propad o 35 až 40 miliard korun,“ uvedl Daněk. Za poklesem obchodů do Ruska podle něj stojí propad cen ropy, skokové oslabení rublu a sankce Evropské unie vůči Rusku kvůli ukrajinské krizi. 

Podle Mládka Rusko nyní obtížně hledá svoji orientaci a není zřejmé, zda se země, která je příliš závislá na exportu ropy a plynu, vydá směrem na východ, či na západ.

Starosti se Středním východem a Čínou

Z pohledu exportérů je špatná situace v zemích Středního východu, kde se úplně rozpadly tradiční trhy pro Česko. „Sýrie, Irák a Libye jsou rozvrácené válkou. Alžírsko a Egypt nejsou v jednoduché situaci. Je otázka, zda tam budeme schopni vyvážet,“ uvedl Mládek. Krize v těchto zemích je podle něj i jedním z důvodů, proč Česko čím dál více vyváží do zemí Evropské unie. „Podíl EU na českém exportu bude letos 83 procent, před dvěma lety to bylo 81 procent,“ řekl.

Rizika jsou podle Mládka i v Číně. „Zjevně přehnali investování a půjčování nebonitním klientům. Možná tam budeme vyvážet smutné zkušenosti naší Konsolidační banky, co dělat se špatnými úvěry,“ řekl.