Hypotéky letos zřejmě dosáhnou rekordu

Hypoteční trh letos stoupl o téměř třetinu na 135 miliard Kč, když banky během tří čtvrtletí poskytly občanům již 75 900 hypoték. V meziročním srovnání jde o výrazný růst, ve stejném období loni banky poskytly 63 600 hypoték za 105,2 miliardy korun. Letošní rok tak bude podle expertů zřejmě znovu rekordní.

Zdroj: ČTK Autor: Josef Horázný, Martin Štěrba

„Letošní rok spěje k absolutnímu rekordu v počtu i objemu sjednaných hypoték,“ řekl ředitel finanční skupiny Chytrý Honza Jiří Paták. Přispívají k tomu nízké úrokové sazby, které se na jaře dostaly na minima a od té doby rostou jen nepatrně. Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v září zůstala podle Fincentrum Hypoindexu na srpnových 2,11 procenta. V červnu a květnu sazba činila 2,05 procenta, což byla nejnižší hodnota za dobu sledování.

„Proti očekávání některé banky v rámci podzimních nabídek sáhly ke snížení úrokových sazeb z hypotečních úvěrů, což považujeme za trochu překvapivý tah.“ 

Jiří Sýkora

analytik společnosti Swiss Life

Otázkou však podle analytika společnosti Swiss Life Jiřího Sýkory prozatím zůstává, zda se nabídková snížená sazba opravdu projeví i v sazbách skutečně prodaných hypoték. „Většina bank šla v rámci nabídek očekávanou cestou odpouštěním různých druhů poplatků, například za schválení nebo odhad ceny nemovitosti,“ uvedl Sýkora.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK
Autor: Milan Jaroš

Nízké úrokové sazby lákají do bank podle analytika Fincentra Josefa Rajdla stále hodně klientů. Zvyšuje se také průměrná částka, kterou si lidé půjčují. Například v září se průměrná hypotéka vyšplhala na 1,85 milionu korun. Jde o druhou nejvyšší půjčovanou částku od roku 2003.

Nízké úroky u hypoték jsou jedním z hlavních tahounů prodeje nových bytů. „Lidé umí počítat a vědí tak, že stále trvá období, kdy je koupě nového bytu vyjde levněji než před pár lety. Navíc se situace české ekonomiky výrazně zlepšila, lidé nahlížejí na svoji budoucnost optimističtěji, a nebojí se kvůli pořízení bydlení zadlužit,“ dodal generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.