Z barmanky řidičkou autobusu. Návrat do práce po mateřské nebývá jednoduchý

V původní práci už je na jejich místech někdo jiný, hledání nového zaměstnání je ale velmi obtížné. Ženy a v některých případech i muži po rodičovské dovolené jsou na trhu práce jednou z nejohroženějších skupin. Často jim nezbývá nic jiného než úplně změnit svou profesi. I tak jich ale mezi nezaměstnanými ubývá, oproti loňsku o celých pět tisíc.

Video Události
video

Události ČT: Po rodičovské dovolené lidé mění obor i začínají podnikat

„Pokud je rodič několik let s dítětem doma a není v kontaktu se zaměstnavatelem, nezajímá se o to, co se změnilo v jeho profesi, tak se může stát, že jeho kvalifikace de facto klesne,“ potvrzuje mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

„Návrat do práce je snazší na lehčích, například administrativních pozicích. Je to ne úplně náročná práce, která se dá rychle zpátky osvojit.“

Jaroslava Rezlerová

ředitelka společnosti Manpower

S problémy se potýká například Marta Králová. Po šesti letech, kdy byla doma s dětmi, nemůže sehnat práci. „Je to hodně náročné, protože práce pro mámy tady moc nejsou. Není tady možnost zkrácených úvazků a celkově i zaměstnavatelé na mě koukají dost divně, když jim řeknu, že mám doma dvě malé děti,“ popisuje svou zkušenost.

Do úplně jiného oboru

A právě z těchto důvodů nabízejí úřady práce rodičům rekvalifikační kurzy. O tom, že změna zaměstnání občas pomůže, ví i bývalá barmanka Alena Pokorná. Ta se po rodičovské nevrátila za bar, ale sedla si naopak za volant autobusu.

„Chceme takové zaměstnance, protože cestující mají ženy rádi, věří jim. A my považujeme ženy za spolehlivé zaměstnance,“ říká Kateřina Kratochvílová, ředitelka společnosti ICOM, kde autobusy a kamiony řídí vedle Aleny Pokorné ještě dalších asi 30 žen.

Na úřadech práce ale najdou podporu i ti, kteří chtějí rozjet vlastní podnikání. Příspěvek na start živnosti může být až 80 tisíc korun. A několik podnikatelů je právě i mezi rodiči po mateřské. Například Rehana Ježková dřív učila, nyní vyrábí speciální bundy pro matky, které nosí své děti uvázané v šátku.