Nejlepší je podnikat v Singapuru. Čechy předběhlo i Slovensko

Už deset let kraluje žebříčku zemí s nejlepšími podmínkami pro podnikání Singapur. Česká republika se letos umístila na 36. místě, pohoršila si tak o tři příčky. Vyplývá to z každoroční zprávy Doing Business, kterou zveřejnila Světová banka.

Banka upozornila, že za poslední rok uskutečnila další změny v metodice hodnocení zemí. Podle nejnovějších údajů tak Česká republika byla v minulém hodnocení na 33. místě, původní loňská zpráva přitom Česko stavěla až na 44. příčku. Slovensko se letos dostalo na 29. příčku.

Zpráva zahrnuje 189 zemí a sleduje, jakým způsobem v nich regulační opatření ovlivňují podnikatelskou aktivitu. Světová banka hodnotí například podmínky při zakládání firem, řešení insolvencí či získávání stavebních povolení a úvěrů.

„Přestože oblasti v kompetenci ministerstva průmyslu a obchodu vyšly z hodnocení dobře až velmi dobře, s celkovým hodnocením rozhodně nejsem spokojen.“

Jan Mládek (ČSSD)

ministr průmysl a obchodu

Nejvýraznější posun směrem vzhůru zaznamenala v žebříčku Kostarika, která se posunula o 21 příček na 58. místo. Poslední zůstala Eritrea.