E-shop Mall.cz a srovnávač cen Heureka.cz připadnou skupině Rockaway

Investiční skupina Rockaway kupuje společnosti, které provozují druhý největší e-shop v Česku Mall.cz a web Heureka.cz, který umožňuje srovnávat ceny. Podle mluvčí Rockaway Capital zaplatila skupina Jakuba Havrlanta více než 200 milionů eur (5,4 miliardy korun), financování zajistili miliardáři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč spolu se skupinou PPF.  Akvizici bude posuzovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Video Události
video

Rockaway kupuje Mall.cz a Heureku.cz

O zájmu Rockaway Capital o Mall.cz a Heureku.cz psaly webu zaměřené na ekonomiku a internet již v minulém týdnu. Ačkoli aktéři přípravu transakce popírali, mluvčí investiční skupiny Michaela Papežová nyní oznámila, že společnosti, které Mall a Heureku provozují, Rockaway skutečně kupuje.

„Mall i Heureka jsou úspěšné společnosti, které skvěle rozvinou naše stávající aktivity na poli e-commerce,“ uvedl ředitel investiční skupiny Jakub Havrlant. Očekává, že nové weby, které působí i v dalších středoevropských zemích, zvýší obrat Rockaway na miliardu eur. Havrlant chce „obsadit pozici e-commerce lídra v regionu střední Evropy“.

„Je to menší cena, než za jakou byl Mall.cz prodán před několika lety právě z rukou předchozích vlastníků skupině Naspers, nyní ještě k tomu přibyla Heureka, o které se dá říci, že možná má stejnou, ne-li vyšší hodnotu než Mall. Je to vlastně zajímavé, že dnešní vlastník to kupuje po několika letech za cenu nižší, než za co byl Mall coby ještě menší firma prodán dříve.“

Jiří Hlavenka

analytik elektronického obchodu

Cena transakce však podle analytika elektronického obchodu Jiřího Hlavenky víceméně odpovídá hodnotě obou firem, které „patří na českém internetu mezi ty nejpřednější“. Ceně za Mall a Heuréku se blíží jen prodej portálu Centrum, za který trojice českých zakladatelů dostala v roce 2007 odhadem přes 2,5 miliardy korun. 

Propojení s rumunským portálem nevyšlo

Zakladatel a bývalý majitel Mall.cz Ondřej Fryc v Ekonomice ČT24 pak potvrdil to, co si většina odborníků myslela. K akvizici došlo hlavně proto, že se firmě Naspers nepodařilo propojit Mall.cz a rumunský portál eMag.ro.

Video Ekonomika ČT24
video

Fryc: Jsem rád, že Mall.cz jde zpět do českých rukou

Fryc: Jsem rád, že Mall.cz jde zpět do českých rukou

Hlavenka: Je to menší cena, než za jakou byl Mall.cz prodán před několika lety

Vetyška: Majitelům Mallu se nepovedlo propojení s rumunským portálem

I když odborníci nyní poměrně napjatě očekávají, jaké budou strategické cíle v případě obou portálů. Pro spotřebitele se podle Jana Vetyšky z Asociace pro elektronickou komerci nezmění vůbec nic, tedy alespoň v nejbližší době.

„Český trh e-commerce je jeden z nejrozvinutějších v Evropě. Z tohoto pohledu neočekáváme nijaké závratné změny, které by tato transakce mohla zákazníkům přinést,“ potvrzuje mluvčí e-shopu Alza.cz Denisa Dlabová.

Co nejvíce významných e-shopů pod křídla Rockaway

„E- commerce holding, který se snaží pod svá křídla dostat co nejvíce významných českých e-shopů se díky této akvizici stane pravděpodobně největším e- komerčním subjektem v Česku, možná na stejné urovni s Alzou,“ konstatuje analytik Hlavenka. Zda firma posílí i svou pozici v regionu celé střední Evropy, se teprve uvidí. Podle Hlavenky to ale rozhodně je přáním investorů.

„Internetové obchodování je stále ještě v začátcích a toto je pro nás důležitý milník v pokračování cesty, kterou jsme začali před patnácti lety,“ dodal šéf Netretail Holding Ondřej Fryc.

Skupina Rockaway letos již jeden e-shop koupila. Prostřednictvím E-commerce Holdingu získala podíl v internetovém obchodu s elektronikou CZC.cz. Transakce ale ještě není hotová, posuzuje ji antimonopolní úřad. 

Obchod Mall.cz, který patří společnosti Netretail Holding vlastněné dosud skupinou Naspers, působí v Česku, Polsku, Maďarsku, Slovensku a Slovinsku. Ve finančním roce 2013/2014 měl vykázat vlastník Mallu obrat osm miliard korun, tedy zhruba o tři miliardy méně než největší český e-shop Alza.cz. Ten měl loni obrat 11,5 miliardy korun bez DPH. Srovnávač cen Heureka.cz v roce 2014 vykázal podle účetní závěrky obrat 341 milionů korun.

Rekordní online útraty

Podle aktuální analýzy Heureka.cz a Asociace pro elektronickou komerci (APEK) letos Češi v internetových obchodech utratí rekordních 81 miliard korun a ve srovnání s loňským rokem se on-line útraty zvýší o 21 procent. Letos naopak poprvé začal klesat počet tuzemských e-shopů, když se jejich počet snížil meziročně zhruba o jedno procento ze 37 200 na 36 800.

Dlouhodobě Češi utrácejí on-line nejvíce především za elektroniku. Podle údajů Heureky si výrazné nárůsty letos připsalo zboží jako volně prodejné léky (25 procent), vybavení pro dům a zahradu (23 procent) nebo sekce s módou a oblečením (28 procent). Například kategorie drogerie vzrostla proti loňsku dvojnásobně - nejprodávanější v této sekci jsou prací prášky a mopy.

Křetínský s Tkáčem a investiční skupinou J&T vlastní Energetický a průmyslový holding (EPH) zahrnující čtyři desítky podniků z ČR, Slovenska, Německa a Polska, které působí v těžbě uhlí, výrobě elektřiny a tepla, distribuci tepla a obchodu s elektřinou a plynem. Křetínský s Tkáčem také mají mediální firmu Czech News Center, která vydává nejčtenější deník Blesk, deníky Aha! a Sport či časopis Reflex.

Skupina PPF investuje do bankovnictví a finančních služeb, telekomunikací, biotechnologie, nemovitostí, maloobchodních služeb, pojišťovnictví a zemědělství. PPF působí v Evropě, Rusku, Asii a USA. Ke konci loňska vlastnila aktiva za 21,9 miliardy eur (asi 594 miliard korun). PPF se nedávno dohodla s EPH na společném postupu při koupi německých uhelných dolů a elektráren švédské společnosti Vattenfall.