Poslanci hledají cestu, jak omezit platby za zábor zemědělské půdy

7 minut
Reportáž: Poslanci chtějí snížit platby za zábor půdy
Zdroj: ČT24

Zemědělská půda v Česku soustavně mizí a množství zastavěné plochy navíc rok od roku roste. Zatímco před pěti lety zmizelo za dvanáct měsíců pět a půl tisíce hektarů, v roce 2013 (posledním s kompletními údaji) šlo o více než šest tisíc hektarů. Na každý den tak připadl úbytek sedmnácti hektarů, přičemž tempo zvedlo především odeznění hospodářské krize.

V současnosti zemědělská půda pokrývá třiapadesát procent českého území, v denním průměru mizí pole a louky o rozloze odpovídající přibližně pětadvaceti fotbalovým hřištím. Poplatek za zábor zemědělské půdy, který musí platit například lidé stavějící novostavbu „na zelené louce“, dosahuje až 1500 korun za metr čtvereční a při snižování zemědělské plochy funguje jako nárazník.

Potvrdit to může například Jan Kozák, starosta obce Vyskeř v Českém ráji. Zdejší pole, které dříve sloužilo sedlákům, v současnosti nabízí sedm parcel pro výstavbu rodinných domů. Obec do lokality investovala přes pět milionů korun a pozemky kompletně zasíťovala, na kupce ale čeká zatím marně.

„Parcely se líbily, ale potíž je v tom, že kromě peněz za nákup pozemku musí zájemci ještě investovat do vynětí ze zemědělského půdního fondu,“ uvádí Kozák. Náklad, který se v případě Vyskeře pohybuje v rozmezí 150 až 180 tisíc korun, ovšem případné majitele odrazuje. „Pravda, vznikne tady nějaká stavba, ale nestavíme skladovací haly o několika tisících metrech čtverečních – stavíme tady rodinné bydlení ve vesnici,“ dodává starosta.

Za parkoviště pro šest aut poplatek sto tisíc

Nesnáze, které může způsobit poplatek za zábor půdy, potvrzují i Morašice u Litomyšle. „Za to, že se trávník u školky změní na místo pro šest aut, zaplatí sto tisíc. „Ačkoliv máme dvanáctimilionový rozpočet, tak přesto je to částka, kterou vydáváme zbytečně, kterou bychom rádi nevydali,“ říká starostka Hana Štěpánková.

Morašicím přitom mohla pomoct už novela ze začátku roku, kdy se poplatků za vynětí ze zemědělského půdního fondu mohly podle senátního návrhu zbavit obce, i kraje. Sněmovna ale rozhodla, že platit nemusí jenom stát. Nyní se debata do dolní komory vrací a peníze za zábor půdy řeší poslanci ve sněmovních výborech.

Ilustrační foto
Zdroj: Jan Kouba/ČTK

Nakolik pomoct rodinným domům? Poslanci váhají

Zákonodárkyně z TOP 09 Věra Kovářová předložila novelu, která – podle původního záměru Senátu – navrhuje, aby obce ani kraje za zábor půdy neplatily v případě chodníků, silnic a veřejně prospěšných staveb, jako jsou zdravotnická zařízení nebo školy. Pro výstavbu soukromých rodinných domů hledá kompromis.

„Za budovu samotnou by se neplatilo, ale platila by se určitá částka za zpevněné plochy,“ říká poslankyně Kovářová. V současnosti totiž může nastat situace, kdy poplatek převýší i cenu parcely; proto by se měl podle poslanců aspoň snížit. „Zejména v oblasti bytové výstavby bychom měli poplatky razantně snížit,“ podporuje návrh TOP 09 šéf poslanců z občanské demokracie Zbyněk Stanjura.

Podle ministerstva životního prostředí je ale seznam navrhovaných výjimek příliš rozsáhlý. „Jsme připraveni v některých individuálních případech zvážit argumenty, ale nejsme připraveni podpořit návrhy, které by ochranu zemědělského půdního fondu prolomily,“ uvádí šéf resortu Richard Brabec (ANO).

Lidovecký ministr zemědělství Marián Jurečka dodává: „Pro nás je klíčové, aby zůstala chráněná kvalitní zemědělská půda. Vidíme ale určité věci, které se týkají rodinné výstavby, kdy ten zákon některé věci úplně dobře nedomyslel.“ Oba resorty nyní chtějí připravit komplexní pozměňovací návrh, který by vyvážil potřeby lidí a krajiny, a který by měl ve sněmovně šanci na přijetí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Dřevostavby bude možné stavět vyšší

Až osm podlaží místo čtyř budou moct mít dřevostavby od 1. srpna. Začne platit nová norma, která umožní stavět čistě dřevěné domy do osmnácti metrů a do dvaceti dvou a půl metru s nehořlavou, třeba železobetonovou spodní částí. Teď směly dřevostavby být maximálně dvanáctimetrové. Úprava normy by měla zrychlit výstavbu u bytových nebo kancelářských staveb.
před 3 hhodinami

Evropská protiopatření by Američany určitě bolela, míní Horská

„Je to zhruba jedna pětina celkového exportu zboží do Ameriky. (...) Není to malá částka a je to něco, co by určitě američtí spotřebitelé pocítili a bolelo by je to,“ řekla v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v souvislosti s předschváleným protiopatřením na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Opatření vejdou v platnost v případě, že se USA a EU nedohodnou, jednání s americkou administrativou ale dosud neskončila.
před 14 hhodinami

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
před 14 hhodinami

Vyrovnejte obchodní deficit, můžeme omezit dovoz, pohrozila v Pekingu šéfka EK

Unijní představitelé během čtvrtečního summitu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem vyzvali k vyváženějším obchodním vztahům. Jestliže Peking situaci nevyváží, tak Evropská unie může snížit svou míru otevřenosti vůči čínskému dovozu, naznačila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. K zachování spolupráce a otevřenosti vyzval také čínský prezident Si Ťin-pching. Evropská delegace jednala i s čínským premiérem Li Čchiangem.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Pražská burza poprvé ve své historii zavřela nad hranicí 2200 bodů

Pražská burza ve čtvrtek poprvé ve své historii zavřela nad hranicí 2200 bodů. Index PX posílil o 0,46 procenta na 2202,81 bodu a zhruba o deset bodů tak vylepšil své dosavadní maximum z 21. května letošního roku. K růstu mu pomohly především akcie Erste Bank, které přidaly více než tři procenta. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
před 16 hhodinami

KHNP představila firmám podmínky pro zapojení do dostavby Dukovan

Přípravy stavby nových jaderných bloků v Dukovanech pokračují podle plánu, nadále platí i závazek šedesátiprocentního postupného zapojení českých firem do projektu, uvedl na semináři korejské společnosti KHNP v Praze ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Korejci při semináři představili zástupcům téměř stovky tuzemských firem podmínky pro zapojení do výstavby. České firmy zajistí práce na geologickém průzkumu, který v Dukovanech začne v příštím týdnu.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Bez dohody uvalí EU na USA cla ve výši 93 miliard eur, schválily unijní státy

Zástupci členských států EU podpořili protiopatření na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Odvetná cla by mohla být uvalena, jestliže se Unii nepodaří dosáhnout obchodní dohody s USA. Jednání s americkou administrativou dosud neskončila, v případě jejich neúspěchu zavedou Spojené státy od 1. srpna třicetiprocentní cla na zboží z EU. Protiopatření ze strany Unie by pak měla začít platit zčásti od 7. srpna, zčásti o měsíc později.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Vyšší mýto dle Mátla zaplatí dva kilometry nové dálnice. Pocítí to zákazníci, varují dopravci

Vláda schválila zvýšení mýtných poplatků pro nákladní auta od začátku příštího roku. Náklady se promítnou do cen, varoval v Událostech, komentářích prezident Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia Josef Melzer. Šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl řekl, že jde o určité navýšení rozpočtu, ale už nyní se podle něj staví dálnice rychleji než v přechozích letech.
před 22 hhodinami
Načítání...