Druhý důchodový pilíř skončí, potvrdila sněmovna

Druhý důchodový pilíř, jenž má asi 85 tisíc klientů, bude příští rok zrušen, rozhodla navzdory odporu pravice sněmovna. Lidem se peníze z fondů vrátí. Normu ještě musí schválit Senát a podepsat prezident.

Video Ekonomika ČT24
video

Druhý pilíř definitivně končí

Pravice vládě vyčítá, že ačkoli chce druhý pilíř zrušit, nenabízí žádné jiné řešení důchodů. Koaliční zákonodárci naopak tvrdí, že druhý pilíř nebyl od počátku životaschopný a byl atraktivní jen pro lidi s vysokými příjmy. Pro jeho zrušení hlasovalo 117 ze 143 přítomných poslanců, proti bylo 24 zákonodárců z TOP 09 a z ODS. Podle záznamu se hlasování zdrželi předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek a poslanec ANO Ivan Pilný.

Důchodové fondy by měly být podle návrhu zrušeny k červenci příštího roku a vstoupit do likvidace. Ta by měla být ukončena převedením peněz a zánikem fondů nejpozději začátkem ledna 2017. Peníze si budou moci lidé nechat převést na účet, poslat poštovní poukázkou nebo převést jako příspěvek do dobrovolného třetího pilíře.

„Poslední výplata, ze které budou odcházet peníze, bude ta prosincová. Od ledna tedy už nebudou žádné peníze odcházet. Do konce března vás pak kontaktuje penzijní společnost a zeptá se vás, jakým způsobem chcete ty peníze vybrat,“ dodává mluvčí Asociace penzijních společností Jan Sedláček.

Nečasova důchodová reforma se rozpadá

Druhý důchodový pilíř prosadila pravicová vláda Petra Nečase (ODS). Od roku 2013 mohli lidé přesměrovat tři procenta odvodů ze státního systému do vlastního spoření u penzijních společností, částku ve výši dvou procent odvodů museli přidat ze svého.

Zatímco levice říká, že druhý pilíř vysává peníze ze státního průběžného financování penzí, které je schodkové, pravice poukazuje na to, že objem peněž v celém důchodovém systému zvyšuje.

Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE
Autor: CHROMORANGE / Ruth Roeder

Zatraktivnit třetí důchodový pilíř by měl doprovodný zákon. Tuto normu by měli poslanci schvalovat na mimořádné schůzi, která začne v úterý.

Třetí pilíř, připojištění, doplňkové pojištění…

Penzijní připojištění se státním příspěvkem, tedy třetí pilíř penzijního systému, mělo na konci letošního prvního pololetí 4,44 milionu lidí. Doplňkové penzijní spoření, které je od roku 2013 nahradilo, mělo 291 tisíc lidí.

Na starobní důchody stát loni vynaložil podle státního závěrečného účtu 314,7 miliardy korun, což bylo zhruba o pět miliard meziročně více. Výdaje na starobní důchody loni představovaly 26 procent všech výdajů rozpočtu a 46 procent všech výdajů povinných ze zákona.

Státní závěrečný účet dále uvádí, že průměrný plný starobní důchod loni vzrostl o 104 Kč na 10 714 korun. Česká správa sociálního zabezpečení zajišťovala výplatu 2,4 milionu plných starobních důchodů a zhruba 17 tisíc poměrných důchodů.