Sazby hypoték nepatrně stouply, výrazný růst se neočekává

Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v červenci nepatrně vzrostla na 2,08 procenta. Růst nastal po 18 měsících poklesů. V červnu a květnu sazba činila 2,05 procenta, což byla nejnižší hodnota za dobu sledování. Vyplývá to z údajů Fincentrum Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace.

 

Zdroj: ČTK Autor: Josef Horázný, René Fluger

Rekordně levné hypoteční úvěry a levné nemovitosti rozproudily v minulých měsících zájem o financování nemovitostí. V letošním červenci klienti získali 9515 hypotečních úvěrů v objemu 17,441 miliardy korun. Jde o třetí nejvyšší objem poskytnutých hypoték v historii, nejvyšší byl v červnu.

Hypoteční úvěry tak letos mají našlápnuto na historicky nejvyšší objem i počet. Ten zatím drží rok 2013 s objemem úvěrů 155,8 miliardy korun při 95 834 poskytnutých hypotékách. Letos za prvních sedm měsíců již bylo poskytnuto 60 477 hypoték za 108,12 miliardy. Ve stejné části rekordního roku 2013 to bylo 54 313 hypoték v objemu 88,4 miliardy korun. Druhá polovina roku navíc bývá silnější než první.

„Do konce roku budou extrémně nízké sazby.“

Libor Ostatek

ředitel Golem Finance

„Můžeme s jistotou říct, že rok 2015 bude pro hypotéky rekordní. Setkalo se nám hned několik trendů, které budou pokračovat i v druhé polovině roku. Zaprvé zůstanou nízké sazby. I přes očekávané mírné zvýšení zůstanou hypotéky rekordně levné a dostupné pro širokou veřejnost. Druhým katalyzátorem je ekonomické oživení. Je zřejmé, že domácnosti v krizi odložily nákupy, a to včetně nemovitostí a případných rekonstrukcí. Vysokým objemům pomohou i rostoucí ceny nemovitostí, hlavně u developerských projektů,“ uvedl ředitel finanční skupiny Chytrý Honza Jiří Paták.

Video Zprávy ve 12
video

Sazba hypoték stoupla

Sazba hypoték stoupla

Paták: Velkého zdražení bych se neobával

Ostatek: Banky stále poskytují stoprocentní hypotéky

Silný zájem o hypotéky byl znát i v červenci, ačkoliv některé banky zvýšily sazby. 

„Průměrné úrokové sazby zatím jen mírně odskočily od posledního minima a nadále platí, že pro výrazný růst nevidíme vážný důvod.“

Josef Rajdl

vedoucí analytik Fincentra

Zda jde o drobné zakolísání, či začátek nového trendu, ukáže podle něj pravděpodobně až září, kdy by měla zvýšení úrokových sazeb oznámit Česká spořitelna. Ta je poslední z velké trojky hypotečních bank, která sazby ještě nenavýšila. Následovat ji pak pravděpodobně budou menší banky.

„Úrokové sazby sice již dále nepoklesly, ale rozhodně se nedá říct, že by začaly stabilně růst. Podobných meziměsíčních výkyvů jsme už zaznamenali několik. Na potvrzení trendu si budeme muset minimálně do podzimu počkat. Hypoteční banka a Komerční banka sice oznámily mírné zvýšení sazeb, ale v praxi u jejich hypoték k pohybu nahoru téměř nedošlo. Naopak banky s nižším podílem na trhu budou chtít avizovaného zdražení lídrů využít a získat na jejich úkor nové klienty,“ doplnil Paták.

Od počátku roku je patrný růst průměrné hypotéky. V květnu 2015 poprvé od roku 2008 překonala hranici 1,8 milionu Kč a nadále roste. Nyní činila 1,83 milionu korun. Na nejvyšší průměrnou hodnotu 1,95 milionu Kč z prosince 2007 ale ještě nedosahuje.

Růst průměrné hypotéky stojí na dvou základech. Prvním je nízká úroková sazba, která vede k vyššímu využívání levných cizích zdrojů místo vlastních peněz. Druhým je oživení na realitním trhu, které je provázeno růstem cen prodávaných nemovitostí.