Další odklad: elektronické mýto nejspíš bude až příští rok

Praha - Soutěž na provozovatele mýtného systému vyhlášena v létě nebude. Vyhlášení dlouhodobě odkládaného tendru na správce systému, vybírajícího miliardy korun od kamionových dopravců, se nejspíše posune až na začátek příštího roku.

Pracovní materiál ministerského expertního týmu předpokládá jako reálnou variantu podpis smlouvy s novým provozovatelem nejdříve v září příštího roku, tedy tři měsíce před tím, než by se mělo začít mýto vybírat. Důvodem jsou mimo jiné vyjednávání o součinnosti s nynějším dodavatelem, společností Kapsch. Jednání jsou složitější, než si ministerstvo dopravy zpočátku představovalo.

Podrobnosti k soutěži na nového provozovatele mýtného systému má ministr dopravy Dan Ťok představit vládě koncem měsíce. Ještě v květnu, kdy představoval nového šéfa mýtného expertního týmu Jana Chovance, Ťok uváděl, že soutěž vypíše ideálně spolu s datem předání základních parametrů výběrového řízení kabinetu. Podle mluvčího úřadu Tomáše Neřolda ale není nový harmonogram sestavený napevno. Podle úředníků představují termíny stanovené v pracovním dokumentu spíše optimistické odhady. Přes veřejné deklarace je proto reálné, že se budou spíše protahovat. Existují totiž zákonem stanovené lhůty pro jednotlivé kroky, které je ve státní správě nutné dodržet.

Podle mluvčího úřadu Tomáše Neřolda ale není nový harmonogram sestavený napevno. „Držíme se přesně úkolů, které nám vláda dala. Příští týden dostane řídicí výbor k mýtu základní parametry zadávací dokumentace a následně je dostane vláda tak, jak si vyžádala. Žádný posun proti termínům stanoveným vládou tedy není. Vládní usnesení nám v žádném případě neukládalo vypsat soutěž nyní,“ uvedl Neřold.

Zdlouhavý je hned první krok, ve kterém stát nejprve potřebuje písemnou smlouvu s Kapschem. Po firmě chce, aby předala část know -how svému případnému nástupci. To nebude zadarmo a stát nemá jinou možnost, než aby tyto peníze Kapschi vyplatil formou jednacího řízení bez uveřejnění. To musí schválit rada vlády pro informační systémy. Pokud půjde o více než 300 milionů korun, bude zakázku schvalovat vláda, což celý proces ještě prodlouží.

Dohodu s Kapschem tak materiál předpokládá až na konci roku, poté může následovat příprava na vypsání samotné soutěže. Napjatý harmonogram by tak už ale neunesl případné odvolání některého z účastníků k antimonopolnímu úřadu nebo jiná zdržení, například zadrhnutí vyjednávání s Kapschem.

Systém výběru dálničních poplatků v Evropě
Zdroj: ÚAMK/ČTK

Kvůli termínům je napjatá situace i v samotném mýtném expertním týmu, který na přípravách soutěže pracuje. Kvůli potížím v projektovém týmu se část vedení resortu přiklání k myšlence vypsat opět výběrové řízení na mýtného manažera. Výběr externího poradce ministr Ťok krátce po svém nástupu zrušil s tím, že není potřeba, a nahradil jej právě interním týmem složeným z úředníků a najatých expertů zvenčí.