České banky výrazně zlepšily odhad růstu HDP

Česká bankovní asociace v aktualizované prognóze zlepšila odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,2 procenta z dubnových 2,4 procenta. Pro příští rok nadále počítá s růstem ve výši 2,7 procenta.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP Autor: Kai-Uwe Knoth

„Příznivé údaje uplynulého období nás vedou ke zvýšení celoročního odhadu hospodářského růstu pro rok 2015. Ten bude i ve zbytku roku opřen především o domácí poptávku, jejímž základem je i nadále vysoká exportní výkonnost,“ komentovala novou prognózu hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Banky chtějí půjčovat více peněz a snižují úvěrové standardy. Na půjčku tak dosáhne větší množství klientů. Ti ale zatím zůstávají poměrně konzervativní. „Mají v bankách uloženo více peněz, než mají v bankách rozpůjčováno. Zatím je to v evropském kontextu velká výjimka,“ říká Eva Zamrazilová.

„Úrokové sazby na trhu jsou obecně velmi nízko a banky si snižují své marže, což vede k tomu, že úrokové sazby v poslední době stále ještě klesaly," doplňuje hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Video Události
video

České banky výrazně zlepšily odhad růstu HDP

České banky výrazně zlepšily odhad růstu HDP

Zamrazilová: Úrokové sazby už dno našly

Seidler: V příštím roce se díky růstu zvýší inflace

Hospodářský růst podle asociace ve druhé polovině letošního roku zrychlí, především u domácí spotřeby a investic. Za hlavní riziko pak asociace považuje načasování a způsob ukončení devizových intervencí, které centrální banka spustila v listopadu 2013. Podle aktuálních vyjádření by měly skončit ve druhé polovině roku 2016.

Výrazně zlepšilo odhad růstu ve své poslední makroekonomické prognóze také ministerstvo financí, které očekává zvýšení HDP o 3,9 procenta. Díky vysokému růstu v prvním čtvrtletí šly nahoru i předpovědi dalších institucí, jako je Česká národní banka nebo Evropská komise. Řada z nich počítá s růstem české ekonomiky kolem tří procent.

Česká bankovní asociace zveřejňuje predikci pravidelně jednou za čtvrtletí. Aktuální prognóza vznikla na základě příspěvků analytiků Raiffeisenbank, ČSOB, GE Money Bank, UniCredit Bank, České spořitelny, J&T Banky, Komerční banky a ING Bank.