Poslanci chtějí zatnout tipec nekalým praktikám řetězců

Zemědělci a dodavatelé by měli být lépe chráněni před nekalými praktikami obchodních řetězců. Počítá s tím novela zákona o významné tržní síle, která po řadě odkladů prošla sněmovnou v prvním čtení. Pravici se nepodařilo prosadit ani její zamítnutí, ani její vrácení vládě k dopracování.

Novela mimo jiné zpřesňuje pojem významné tržní síly a jejího zneužití. Dosavadní vymezení pojmu totiž podle antimonopolního úřadu dávalo možnost minimálně dvojího výkladu. Nově má být zneužitím tržní síly například uplatňování plateb a jiných protislužeb za to, že odběratel zařadí potraviny do prodeje. Někteří obchodníci vyžadují například takzvané regálné, aby zboží umístili na lepším místě v obchodu.

Výrobci: Když nesouhlasíte, nedodáváte

Výrobci, kteří dodávají do obchodních řetězců, si nyní stěžují na minimální zisk, nevýhodné smlouvy nebo pozdě splacené faktury. Veřejně ale většinou mluvit nechtějí. Bojí se, že by s nimi řetězce přestaly spolupracovat. „Smlouvu nevidíte do té doby, než si vás pozvou. Nesmíte si ji vzít s sebou. Buď ji podepíšete, nebo ne. (...) V momentě, kdy nesouhlasíte s jejich smlouvou, tak nedodáváte,“ popsal České televizi některé praktiky řetězců jeden z jejich dodavatelů.

Zástupci supermarketů se ale hájí tím, že jde o běžný obchodní styk.
Tlak obchodů na cenu pak podle dodavatelů stojí i za horší kvalitou výrobků. Mnoho výrobců kvůli tomu zboží dokonce dotuje nebo prodává jen za výrobní cenu. Řetězce ale nesouhlasí. Kvalita potravin v obchodech je podle nich stále lepší a tlak na cenu nemá s kvalitou nic společného.

Video Události
video

Novela o tržní síle rozděluje politiky, obchodníky i výrobce

Novela o tržní síle rozděluje politiky, obchodníky i výrobce

Události, komentáře: Novela zákona o významné tržní síle

Výrobci a dodavatelé nicméně doufají, že novela je více ochrání. Před dalším projednáváním ve sněmovně ji posoudí zemědělský a hospodářský výbor. Pravice ale zákon kritizuje. Podle ODS může mít dva nezamýšlené efekty. „České potraviny mohou být nahrazeny potravinami z dovozu, protože na zahraniční dodavatele se tento zákon prostě vztahovat nebude. Může dojít i ke zvýšení cen pro občany,“ upozornil předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Z novely nejsou nadšení ani soukromí zemědělci. „Zlepšení by se teoreticky mohlo očekávat, ale my jsme spíš skeptičtí. Řetězce si stejně najdou způsob, jak to u dodavatelů z řad českých firem obejít. Zboží budou odebírat z jiných trhů, než je Česká republika,“ domnívá se Josef Stehlík z Asociace soukromého zemědělství.

Obchodníci: Novela může narušit trh

Obchodníci zase tvrdí, že novela může vedle zdražení potravin také ohrozit jejich podnikání v Česku a narušit tržní prostředí. Zástupci osmi velkých obchodních řetězců v Česku proto začátkem června vyzvali dopisem premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) k jednání o smysluplnosti celého zákona. Schůzka se má uskutečnit tento čtvrtek. Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu budou z jednostranné regulace těžit hlavně dodavatelé.

Premiér ale takové výtky odmítá. Novela podle něj nepovede k žádným radikálním pohybům v oblasti maloobchodního trhu, jak její odpůrci „spekulativně“ naznačují. Naopak podle něj stávající regulaci „jednoznačně vylepšuje a činí ji vymahatelnější za jasnějších podmínek“. S novelou souhlasí i Potravinářská komora.