Babiš plánuje prověrku státních firem, aby pomohl rozpočtu

Praha - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) nepočítá s dalším navýšením deficitu státního rozpočtu na příští rok nad 70 miliard korun. Naopak chce ještě hledat další zdroje, plánuje například revizi všech státních firem. Babiš to řekl po jednání vlády, která projednala předběžné parametry rozpočtu. Ministři také schválili střednědobé výdajové rámce na roky 2016 až 2018. 

Naplánovaný deficit 70 miliard korun by měl být podle Babiše konečný a navyšovat by se již neměl. „Já myslím, že ne, protože na tom jsme se domluvili. Máme konvergenční program. A pokud bychom měli například vstupovat do eurozóny, s čímž samozřejmě nepočítám, tak by ten deficit musel být podstatně nižší. Ten by musel být kolem 50 miliard. Já myslím, že ty požadavky ustojíme a musíme najít i další zdroje. Myslím si, že to dopadne dobře, bez toho, abychom ten deficit zhoršovali.“

Sociální demokracie podle svého předsedy a premiéra Bohuslava Sobotky dosud zvýšení schodku rozpočtu nenavrhla. „Pokud se podaří naplnit klíčové priority vlády, aniž by se musel zvyšovat schodek, tak se schodek zvyšovat nebude,“ konstatoval šéf kabinetu.

V rámci kapitol, u kterých je ochoten navýšit rozpočet, Babiš zmínil investice do výstavby dálnic a železnic, sociální bydlení či rozvoj venkova. Vláda také rozhodla, že platby za státní pojištěnce se od ledna příštího roku zvednou o 1,8 miliardy korun. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) původně požadoval nárůst o 4,3 miliardy korun.

„Schválili jsme zapojení dalších kapitol do státní pokladny jako zdravotní pojišťovny, SŽDC, co nám teda pomůže v rámci cash flow státu. Protože mimo státní pokladnu stále je řádově 100, 120 miliard korun,“ dodal Babiš. Také zopakoval, že by ministerstvo zahraničních věcí mělo zvážit audit nemovitostí, ve kterých sídlí česká ambasáda. „Některé jsou poloprázdné a jsou na dobrých místech, mají velkou hodnotu. Majetek neznamená peníze,“ poukázal Babiš.

Video Platby do zdravotnictví se zvýší, s deficitem ale Babiš hýbat nechce
video

Platby do zdravotnictví se zvýší, s deficitem ale Babiš hýbat nechce

Platby do zdravotnictví se zvýší, s deficitem ale Babiš hýbat nechce

24.06.2015 U

Pilip: Deficit 70 miliard odpovídá stavu ekonomiky

Za tři roky utratí stát 1,2 bilionu

Ministerstva celkem požadují zhruba o 57 miliard korun víc než loni. Například šéf zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) by chtěl přidat 1,5 miliardy, ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) pět miliard. Podle návrhu ministerstva financí z tohoto týdne by ale měly příští rok klesnout výdaje zhruba polovině úřadů. Přidáno zatím dostalo jen ministerstvo školství, a to 1, 5 miliardy korun, a Babiš už také ustoupil šéfovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD), který žádal 250 milionů na fond pro dobrovolné hasiče.

O konečné podobě jednotlivých kapitol se zpravidla jedná v létě. Vláda pak musí rozpočet schválit a předložit sněmovně do konce září. „Že jsou požadavky ministrů o desítky miliard vyšší, to je taková každoroční rozcvička. Protože každý ministr je vybaven od svých náměstků a šéfů odborů, kteří mu vysvětlí, že musí žádat daleko více. Oni vědí, že kdyby nežádali více, tak nedostanou vůbec nic, zato když požádají hodně, tak dostanou alespoň něco. Tahle taktika je tady desítky let,“ popsal ekonom a bývalý ministr financí Ivan Pilip.


MF počítá v roce 2016 s celkovými výdaji 1,139 bilionu korun a příjmy 1,069 bilionu korun. V dalších letech by měl schodek rozpočtu klesat, a to v roce 2017 na 60 miliard korun a v roce 2018 na 50 miliard korun. Výdaje i příjmy rozpočtu by nicméně měly růst. Výdaje by za tři roky měly dokonce převýšit 1,2 bilionu korun. V částkách přitom nejsou započteny peníze z fondů EU a dalších finančních mechanismů.

Za postupné snižování schodku státního rozpočtu se postavil i prezident Miloš Zeman. „Těch 70 miliard, zejména když ekonomika jde nahoru, je podle mého názoru rozumný deficit. Věřím, že bude klesat i v dalších letech,“ prohlásila hlava státu.

Příjmy a výdaje státního rozpočtu v letech 2015 až 2018 (v mld. Kč)
Zdroj: MF