Pět procent HDP směřuje díky výplatě dividend mimo Česko

Praha - Z České republiky loni na dividendách odplynulo do zahraničí 214 miliard korun. Saldo přílivu a odlivu dividend z přímých zahraničních investic představuje pět procent hrubého domácího produktu Česka. Zemi to řadí mezi tři největší plátce z evropských zemí, více prostředků vyplatily do zahraničí jen Irsko a Malta, uvádí časopis Statistika&My.

Částka, kterou si zahraniční vlastníci každoročně od svých společností stahují, narůstá. Například v roce 1993 ve formě dividend odplynulo z Česka do zahraničí v čistém několik desítek milionů korun, v roce 2000 to už bylo více než deset miliard a v roce 2010 více než 190 miliard korun. Rekordních 214 miliard korun do zahraničí odešlo v roce 2014. Růst částky souvisí s posilováním přímých zahraničních investic.  

Malta je v tomto srovnání mimořádným plátcem, protože do zahraničí na dividendách odešlo 99,3 procenta HDP. Za hranice Irska šlo 6,1 procenta HDP země. V opačném postavení je například Nizozemsko, které je čistým příjemcem dividend na úrovni 7,7 procenta HDP.

Pod kontrolou zahraničních vlastníků jsou v Česku například velké banky či automobilky. Česká spořitelna, kterou vlastní rakouská Erste Bank, loni na dividendách vyplatila přes devět miliard korun. Komerční banka, kterou ovládá francouzská Société Générale, ze zisku určila 8,7 miliardy korun na dividendy. Zahraničního vlastníka má i ČSOB, a to belgickou KBC.

Vydáno pod