Bohatství v EU? Praha je na tom dobře, Bratislava ale ještě líp

Brusel – Devátý nejbohatší region EU roku 2013 – takový titul přisoudil Praze Evropský statistický úřad Eurostat. Českou metropoli dokázal porazit Londýn, Brusel nebo Hamburk, ale například i Bratislava a její okolí. Za Prahou naopak zůstala Vídeň nebo Salzburg. V první desítce se umístilo hned sedm hlavních měst daných zemí.

Podle evropských statistiků dosahoval v roce 2013 hrubý domácí produkt na obyvatele Prahy 173 procent průměru EU. Dostala se tak sice do první desítky, postupně se ale propadá. Ještě v roce 2010 byla osmým, v roce 2009 sedmým a v roce 2008 dokonce šestým nejbohatším regionem EU. Kromě hlavního města v Česku průměru EU nedosahuje ani jeden z regionů. Nejvyšší HDP na obyvatele má region Jihovýchod (77), který tvoří Jihomoravský kraj a Kraj Vysočina, nejchudší je v ČR naopak region Severozápad zahrnující Ústecký a Karlovarský kraj (62).

Bratislavský kraj dosáhl s HDP ve výši 184 procent průměru EU v roce 2013 na šestou příčku, a předčil tak nejen Prahu, ale například i Stockholm (179) či Île de France (175), region zahrnující Paříž a její okolí. Pozici nejbohatšího regionu EU si i letos s přehledem podržel vnitřní Londýn, kde HDP na obyvatele dosahoval 325 procent EU. Za ním se umístilo Lucembursko (258), které statisticky tvoří jediný region, Brusel (207), Hamburk (195) a severonizozemský Groningen (187). Do první desítky se dostal za Prahou ještě region Horního Bavorska s metropolí Mnichovem (172).

Které části Evropy jsou nejbohatší?

 1. Londýn (UK)
 2. Lucemburk (LU)
 3. Brusel (BE)
 4. Hamburk (DE)
 5. Groningen (NL)
 6. Bratislavský kraj (SK)
 7. Stockholm (SE)
 8. Île de France (FR)
 9. Praha (CZ)
 10. Oberbayern (DE)
 11. North Eastern Scotland (UK)
 12. Vídeň (AT)
 13. Provincie Severní Holandsko (NL)
 14. Brémy (DE)
 15. Darmstadt (DE)
 16. Stuttgart (DE)
 17. Utrecht (NL)
 18. Hovenstaden (DK)
 19. Berkshire, Buckinghamshire, Oxfordshire (UK)
 20. Salzburg (AT)

 • Sedm z deseti nejbohatších regionů Evropské unie tvoří hlavní města, popřípadě oblasti v jejich bezprostředním okolí. Metropole jsou nejbohatšími regiony svých zemí i ve většině ostatních zemí EU, výjimku tvoří pouze Berlín, Řím a Amsterdam.

Pozici hlavních měst ale podle Eurostatu mohou do značné míry ovlivňovat lidé, kteří do nich dojíždějí za prací. „Bohatství“ hlavních měst je tak ve statistice vyšší než ve skutečnosti, zatímco v regionech kolem hlavních měst je ve statistice podceněno.

Nejchudší je podle Eurostatu v EU s HDP na obyvatele ve výši 27 procent průměru francouzský zámořský departement Mayotte, který se členem osmadvacítky stal teprve na počátku loňského roku. Do dvacítky evropských regionů s nejnižším HDP patří ještě pět bulharských, pět rumunských, čtyři maďarské a pět polských.