Poplatky v nemocnicích: KDU a ANO jsou pro, sociální demokracie však odmítá

Praha - Lidovci by se nebránili nové diskusi o znovuzavedení poplatku za pobyt v nemocnici. Jeho zrušení považuje za chybu i hnutí ANO. Třetí koaliční partner - sociální demokracie - ale změnu koaliční smlouvy nebo programového prohlášení vlády nadále odmítá.
Video Lidovci jsou pro znovuzavedení nemocničních poplatků
video

Lidovci jsou pro znovuzavedení nemocničních poplatků

„Jsme spíše na straně toho, že tento poplatek - a skutečně bych to nenazýval regulační poplatek, ale poplatek za hotelové služby - má své opodstatnění a je běžný všude ve světě,“ řekl ve sněmovně jeden z lidoveckých odborníků na zdravotnictví Vít Kaňkovský. Lidovci si podle něj dokážou představit poplatek ve výši 60 korun za den omezený maximálně na 30 dnů v roce. V takové výši se poplatek hradil už dříve, po nárůstu na sto korun za den ho ale zrušil Ústavní soud.

  • „Nebráním se za sebe ani za klub KDU–ČSL hovořit i o tom, zda znova nejednat o znovuzavedení poplatku za hotelové služby v lůžkových zdravotnických zařízeních, samozřejmě ale v rozumné výši a s rozumným sociálním nárazníkem,“ uvedl lidovecký odborník na zdravotnictví Vít Kaňkovský.

„Byli jsme první, kdo s tím přišel. Lidovci to nechtěli, teď to chtějí. Myslím, že je to racionální návrh,“ komentoval slova lidovců šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš. Snesitelný by podle něj byl i stokorunový poplatek za pobyt v nemocnici. „Pokud to bude na koalici na stole, tak to určitě můžeme podpořit,“ podotkl také.

„My jsme řekli, že byla chyba tento poplatek za pobyt v nemocnici, jak říkáte hotelového typu, znovu nezavést, nicméně v rámci koalice jsme se dohodli, že ho nebudeme zavádět, takže pokud to téma chceme otevřít, musíme k tomu mít všechny partnery,“ poznamenal na tiskové konferenci po jednání klubu šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

ČSSD jakékoliv změny koaliční smlouvy nebo programového prohlášení odmítá. Toto stanovisko znovu zopakoval předseda jejího poslaneckého klubu Roman Sklenák, podle něhož zejména ANO při koaličním jednání trvalo na tom, aby se poplatky za pobyt v nemocnici neplatily. O situaci ve zdravotnictví, které je předmětem častých koaličních sporů, bude jednat devítičlenná pracovní skupina, kterou koalice zřídila minulý týden. Podle KDU-ČSL bude vláda muset hledat nové zdroje pro financování zdravotnictví a to je důvod, proč by lidovci v souvislosti s tím rádi znovu otevřeli diskusi o poplatcích v nemocnici.