Elektromobily Tesla by se mohly vyrábět v Česku, věří Mládek

Tesla, americký výrobce elektromobilů a vysokokapacitních baterií, by mohla v tuzemsku postavit továrnu. Zájem české strany potvrdil při návštěvě Spojených států ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Nicméně v současné době je jakákoliv investice Tesly, ať už do velké továrny, nebo pouze do dílů, velmi nejistá.
Video Mládek láká do Česka výrobce elektromobilů Tesla
video

Mládek láká do Česka výrobce elektromobilů Tesla

„Česká republika by mohla být ideální zemí pro takovou investici, protože jsme země, která vyrábí milion aut ročně a má přebytek elektrické energie, kterou vyváží,“prohlásil Mládek ve Washingtonu.

Zakladatel Tesly Elon Musk věří, že budoucnost světa je ve sluneční energii, kdežto Češi stále sází spíš na uhlí a jádro. I přesto ale dává česká strana už nějaký čas najevo, že by o továrnu jedné z nejprogresivnějších firem opravdu stála. Při nedávné návštěvě ve Spojených státech o tom mluvil i ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Tesla s továrnou v Evropě počítá, ale pod jednou podmínkou – postaví ji až ve chvíli, kdy začne prodávat 160 tisíc aut ročně. V současné době jde ale zatím pouze o řádově desetitisíce. Proto nemusí být investice do evropské továrny ještě nějaký čas aktuální. O tom, že o americkou společnost země skutečně stojí, svědčí i boj o to, kde bude továrna stát. Zájem totiž nemají pouze Češi, ale i Slováci a další státy.

  • "Z hlediska prostředí, jaké je v Česku, to skutečně nahrává automobilovým, jak výrobcům, tak dodavatelům. Takže lze předpokládat, že v České republice by měla tu situaci jednodušší, než v některých okolních zemích," uvedl motoristický novinář Michael Kuděla.

Střední Evropě nicméně nenahrává to, že zde není nijak velký zájem o elektromobily, čemuž odpovídá i poměrně řídká mapa dobíjecích stanic.

Tesla si zakládá na svých amerických kořenech v Silicon Valley, její úspěch ale stojí také na přílivu těch nejlepších mozků ze zahraničí. Svůj rukopis dokázal interiéru elektromobilů vtisknout designér Otto Fabri - rodák z Karlových Varů. Češi podle něj mají dobré předpoklady v Silicon Valley uspět, musejí ale vycouvat z evropského myšlení: nespoléhat na to vyzkoušené - byť úspěšné - a naopak zkoušet to, čemu na začátku nikdo nevěří. Jako právě Elon Musk. Ten podle Fabriho analyzuje problém a pokouší se najít nejlevnější a nejjednodušší cestu k tomu, jak jej vyřešit. Nenechá se přitom rozptylovat subjektivními názory. (o Češích v Muskových podnicích čtěte více zde)

Tesla? Rekordní prodej, ale stále ve ztrátě

Tesla v prvních třech měsících letošního roku prohloubila ztrátu, a to i přesto, že se prodej dostal na rekordní čísla. Důvodem byly investice do nových produktů a kapacity výroby a růst dolaru. Ztráta za první čtvrt rok stoupla na 154 milionů USD (3,7 miliardy korun ) z 49,8 milionu USD ve stejném období loni. Hlavní příjmy tečou Tesle zejména z obrovské továrny na baterie v Nevadě.

Tesla dodala na trhy rekordních 10 045 vozů, o 55 procent více než před rokem. Objednávky na její vůz Model S rostly v Severní Americe a Evropě. Čína však nadále zaostává za očekáváním. Automobilka předpokládá, že letos prodá 55 tisíc svých vozů Model S a Model X. Sportovně-užitkový Model X má přijít na trh do konce třetího čtvrtletí a zájemci by měli mít možnost začít si ho objednávat na internetu od července. Tesla kvůli spuštění výroby nového vozu v prvním čtvrtletí výrazně investovala do rozšíření karosárny a lakovny.

Generální ředitel Musk dodal, že doufá, že firma příští rok v březnu představí prototyp svého nového vozu Model 3. Ten by měl stát zhruba polovinu toho, co současný Model S, jehož startovací cena je 70 tisíc dolarů, a do prodeje by se měl dostat koncem roku 2017.

České firmy vítají dohodu o volném obchodu s USA

Ilustrační fotoSvaz průmyslu a dopravy i Hospodářská komora podporují přijetí dohody o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP). Zástupci byznysu ale žádají, aby se k vybraným oblastem, jako jsou zemědělství a potravinářství, při vyjednávání přistupovalo opatrně. Téměř třetina evropských exportérů podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého považuje USA za svůj prioritní trh. Je proto nezbytné, aby se dohoda uzavřela, a tím byla posílena konkurenceschopnost EU a USA, řekl.

Podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) Česko podporuje obchodní politiku EU. „Jsme přesvědčeni, že jsme schopni sjednat takovou dohodu, která neohrozí kompetence členských států EU z hlediska ochrany veřejných zájmů. Dohodu TTIP proto podporujeme nejen z důvodu ekonomického, ale také z hlediska strategického,“ uvedl tento týden.

Podívejte se na konferenci Euroamerická zóna - přínosy a výzvy